...politickej strany, ktorá na svojej kandidátke dotiahla do Národnej rady registrovaného príslušníka ŠTB, registrovaného príslušníka (Jána Budaja pozn.)
Podľa životopisu Jána Budaja na stránkach Ústavu pamäti národa, v roku 1990, skutočne, na verejnosť prenikli správy o jeho údajne spolupráci s ŠtB. Tá zaevidovala Budaja už na začiatku 70.rokov a väčšinu času bol vedený ako "nepriateľská osoba". V jedno obdobie bol, ale preevidovaný do kategórie tajný spolupracovník. Ďalšie dokumenty sa v archívoch nenachádzajú a podľa životopisu boli účelne z archívov vytiahnuté. Ako je podotknuté na webstránke UPN, mnohé ďalšie dokumenty poukazujú na skutočnosť, že Ján Budaj s ŠtB nikdy aktívne nespolupracoval. Budaj obvinenia dlhodobo odmieta, aj keď spočiatku priznal, že spoluprácu podpísal, aby mohol získať pas, ale aktívne nikdy nespolupracoval. Keďže nijaké iné dokumenty spoluprácu Budaja s ŠtB nepotvrdili, výrok hodnotíme ako zavádzanie.
Ján Budaj sa narodil v roku 1952 v Bratislave. Po strednej škole sa neúspešne pokúsil prejsť cez železnú oponu. Z vysokej školy bol vylúčený s odôvodnením, že nemal dostatočné politické predpoklady pre povolanie učiteľa. Pracoval ako kurič a pomocný pracovník v rôznych podnikoch, venoval sa organizovaniu nezávislej kultúry, spolupracoval s tajnou cirkvou, angažoval sa ako aktivista a organizátor rôznych protirežimových aktivít. Za svoje aktivity bol Budaj pod dozorom Štátnej bezpečnosti, ktorá sa ho snažila zdiskreditovať.
V novembri 1989 vzniklo hnutie Verejnosť proti násiliu, od januára bol jeho predsedom. Po prvých slobodných voľbách v roku 1990 získal poslanecký mandát a stal sa prvým podpredsedom Slovenskej národnej rady. V posledný deň volieb, v ktorých VPN zvíťazila, Budaj z kandidátky odstúpil. Na verejnosť prenikla informácia, že jeho meno je zaregistrované medzi spolupracovníkmi ŠtB. ŠtB údajne zaregistrovala Budaja ako agenta v roku 1979 pod krycím menom Domovník. V rovnakom čase, však na neho viedla ďalšie dva spisy, v jednom bol uvedený ako preverovaná osoba v ďalšom ako nepriateľská osoba.
Ján Budaj sa pred správami bráni. Ešte v roku 2008 pre denník SME povedal, že častou praktikou ŠtB tkz. fingované verbovky, keď zapísaný agent alebo spolupracovník o spolupráci nič nevedel. O tejto praktike vypovedali aj bývalí príslušníci ŠtB.