DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

...Kotleba si zamestná svojich kamarátov v zelených tričkách na úrade v Banskobystrickom kraji. Tým povie, že za to mu budú platiť 20% na účet, to je verejne známa informácia...

Rok po volbách - opozícia - 27.03.2017
Neoveriteľné

Marián Kotleba na zasadnutí krajských poslancov Banskobystrického samosprávneho kraja v roku 2014 priznal, že mu ľudia, medzi nimi aj zamestnanci úradu BBSK posielajú na účet peňažné dary aby podporili jeho stranu. Povedal tak po správach, podľa ktorých každý nominant musí na účet odvádzať približne 20 % svojho príjmu. Prezradil to pracovník BBSK denníku Plus sedem dní, ktorý si prial ostať v anonymite, avšak toto tvrdenie nebolo nikdy dokázané. Známe je taktiež, že po nástupe do funkcie župana Marian Kotleba zamestnal nielen svojich známych, ale aj svojich rodinných príslušníkov. Aj keď je pravda, že Marian Kotleba zamestnáva na úrade svojich známych, z dôvodu, že nie je možné dokázať časť výroku o príjmaní časti ich príjmu hodnotíme výrok ako neoveriteľný. 


S informáciou o odvádzaní časti platu prišiel týždenník Plus sedem dní, na ktorý sa mal obrátiť jeden z nespokojných zamestnancov. Podľa neho ide hlavne o Kotlebových prívržencov a straníckych kolegov, ktorými sa obklopil v úrade. Ako napísal týždenník, každý Kotlebov nominant na akomkoľvek pracovnom mieste dostal číslo účtu v ČSOB na jeho meno, na ktorý má zo svojej mzdy posielať peniaze. Má sa tak diať pod hrozbou vyhodenia z práce.

Kotleba na obvinenie povedal„O tom, že niektorí ľudia aj z úradu podporili moje aktivity tým, že mi poslali nejaké peniaze, samozrejme, viem. Ide o ľudí, ktorí chcú, aby som naďalej vykonával politickú činnosť a chcú mi v tom pomôcť. Priznávam, že mi posielajú peniaze, pretože ma chcú podporovať, a nevidím v tom nič zlé. Áno, robia to aj niektorí zamestnanci na úrade. Bol by som alibista a bol by som smiešny, keby som odmietal ich pomoc,“  

Ďalej dodal, že ide o účet, na ktorý mu peniaze posielali jeho podporovatelia v čase župných volieb a obvinenia, že mu musia zamestnanci platiť percentá z platu každý mesiac, odmieta: ,,Ja si ani neviem predstaviť, ako by som mohol niekoho nútiť, vydierať. Chcem sa týmto ľuďom poďakovať. Z tých príspevkov môžeme riešiť stretnutia s občanmi a podobne. Ja som na svoje osobné aktivity spojené s politickou prácou neminul z rozpočtu samosprávneho kraja ani euro,”

Vec preverovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici spolu s Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA).

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja dosadil na vysokú riadiacu pozíciu v župnej firme Banskobystrická regionálna správa ciest bez výberového konania svojho brata Martina Kotlebu, člena ĽSNS, čo Kotleba aj sám priznal v diskusnej relácii rádia Regina. 

Ďalšími dosadenými členmi ĽSNS vo vedúcich pozíciách Úradu BBSK boli napríklad Miroslav Belička, šéf ĽSNS v Banskej Bystrici, ktorý zastával pozíciu vedúceho oddelenia pre styk s verejnosťou, riaditeľom Úradu sa stal Ing. Martin Beluský, dvojka na kandidátke do parlamentných volieb 2016 a vedúcim odboru regionálneho rozvoja sa stal, Rastislav Schlosár, neskôr trojka na kandidátke. Vedúcou kancelárie Mariána Kotlebu a poradkyňou pre ekonomiku verejných služieb sa stala Ing. Jana Strangfeldová, PhD, ktorá nie je členkou strany, ale ako nestraníčka kandidovala v župných voľbách na kandidátke strany ĽSNS a počas volieb bola Kotlebovou poradkyňou.  Začiatkom roku 2015 Marian Kotleba zamestnal v župnej firme Banskobystrická regionálna správa ciest dokonca aj vlastnú manželku.

„Potrebujem si byť istý, že spravia to, na čo tam budú,“ zdôvodnil Kotleba.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.03.2017
success
error