DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

...ja s Hitlerom nemám absolútne nič spoločné, nikdy som ho nechválil ani nevelebil. Ja osobne som jeho režim nikdy nechválil...

Rok po volbách - opozícia - 27.03.2017
Neoveriteľné

Z verejne dostupných informácií skutočne nijaká nepotvrdzuje, že by sa Marian Kotleba niekedy pochvaľne vyjadroval o Adolfovi Hitlerovi. To už, však neplatí o jeho pochvaľných vyjadreniach na adresu fašistického slovenského štátu. Aj keď Kotleba nikdy nechválil priamo Hitlerov režim, doložiteľne chválil režim, vtedajšieho nemeckého satelitu. Historik Dušan Kováč hovorí k téme nasledovné: "Keď sa dnes niekto hlási k Tisovi a Slovenskému štátu, nemôže to robiť bez toho, aby sa hlásil aj k Adolfovi Hitlerovi.“ Keďže, však nie je možné dohľadať všetky výroky Mariana Kotlebu k tejto téme, výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Väčšina Kotlebových výrokov o slovenskom štáte pochádza ešte z dôb Slovenskej pospolitosti. Pochvalne sa, však o ňom vyjadril už aj vo funkcii Župana. Na tento účel Kotleba zneužil krajské noviny Náš Kraj, v ktorých vyšiel článok s nadpisom: "Prvá Slovenská republika bola úspešná"

O slovenskom štáte Kotleba v prejave zo 14.marca 2004 ďalej povedal:

"Vyhlásením slovenského štátu sa po viac ako tisíc rokoch neúprosného boja mnohých generácií Slovákov podarilo znovu obnoviť slovenskú samostatnosť od pádu ríše kráľa Svätopluka."

Kotleba ako šéf Slovenskej pospolitosti na proteste v Komárne roku 2005, spomenul aj Židov a ich úlohu v slovenskom štáte:

"Židom, ktorí len z milosti slovenského národa žijú na našom území, až bytostne vadí všetko, čo je slovenské, národné a kresťanské (...) Aj v minulosti pôsobili proti slovenskému národu, jeho štátnosti a kresťanským tradíciám, a to veľmi často v pevnom spojenectve s maďarskými šovinistami a domácimi zradcami."

Výrazom sympatie k fašistickému slovenskému štátu je aj časté používanie pozdravu "Na Stráž", ktorý sa počas tohto obdobia používala najmä polovojenská Hlinkova garda. Kotleba zvolal tento pozdrav napr. na 70. výročí vzniku slovenského štátu, za čo ho následne zatkla polícia. 

Svojimi sympatiami k Adolfovi Hitlerovi sa netaja ani niektorí poslanci za ĽSNS. Jedným z nich je Milan Mazurek, ktoré ešte pred svojim vstupom do parlamentu Hitlerovu politiku často velebil. 

Dátum zverejnenia analýzy: 26.03.2017
success
error