DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...v rokoch 2012-2016 strana Smer bola sama vo vláde, ale neurobili sme voči médiám absolútne žiadne nedemokratické kroky, ako vidíme v niektorých iných krajinách. Aj preto je dnes Slovensko tak vysoko vo svetových rebríčkoch slobody slova a slobody prejavu.

Rok po volbách - koalícia - 27.03.2017
Zavádzajúce

Slovensko patrí v oblasti slobody slova a prejavu medzi jednu z najslobodnejších krajín Európy. Podľa výročných správ organizácií Reportéri bez hraníc (RSF) a Freedom House naša krajina sa umiestnila na popredných miestach vo svetových rebríčkoch. Podľa RSF Slovensko je na 12. mieste v svetovom rebríčku, čo sa týka slobody slova, pričom Freedom House našu krajinu ohodnotil známkou 1, s ktorou sme sa ocitli medzi najslobodnejšími krajinami. Napriek tomu, že vláda v rokoch 2012 až 2016 neurobila voči médiám žiadne negatívne kroky, krokom cenzúry je možno označiť rozhodnutie vtedajšieho predsedu NR SR, Pavla Pašku z roku 2014, ktorá obmedzila počet akreditovaných novinár v parlamente a taktiež zakázala ich voľný pohyb v jeho budove. Výrok preto hodnotíme ako zavádzanie. 


Podľa výročnej správy organizácie Reportéri bez hraníc (RSF), ktorá vyšla v roku 2016, Slovensku patrí 12. priečka, čim sme si celkovo polepšili oproti roku 2015 o dve miesta. Index hodnotí mieru plurality médií, právny rámec, nezávislosť a aj bezpečnosť novinárov pri práci v 180 krajinách sveta. Základom pre jeho vytvorenie sú dotazníkové odpovede expertov zo sveta, ale aj kvantitatívne údaje o zneužívaní novinárov a násilnostiach, ktorých cieľom sa stávajú. 

Pri hodnotení Slovenska reportéri bez hraníc nezabudli spomenúť sprísnenú legislatívu v oblasti trestu za ohováranie, či urážku na cti, ktorý je vymeraný na osem rokov, čo sa ukázalo ako najviac spomedzi krajín Európy. Zdôrazňujú tiež rôzne súdne spory vedené proti médiám zo strany politikov, sudcov, podnikateľov, medzi ktoré sú zahrnuté aj žaloby premiéra Fica ešte z obdobia jeho prvej vlády. Jeden z najznámejších súdnych sporov je z roku 2009, kedy Fico obžaloval karikaturistu denníka SME Shooty-ho, za kresbu osoby premiéra, ktorý sa nachádza u lekára s rontgenovou snímkou (neexistujúcej) chrbtice. Premiér požadoval od denníka SME odškodné vo výške 33-tisíc eur, ale neskôr sa rozhodol žalobu stiahnuť. V roku 2015 prišiel premiér s oznamom, že žaluje Hospodárske noviny kvôli údajným výmyslom reportéra Daga Daniša a tiež týždenník Plus 7 dní za články o svojej manželke a synovi. Premiér má problém s určitou skupinou médii a novinárov, ktorých dlhodobo ignoruje a uráža, čo si povšimli a negatívne zhodnotili aj niektoré zahraničné média. Je otázne aj to, či nezodpovedanie otázok novinárov nemožno brať, ako istú formu cenzúry.  

Z minulých udalostí ešte pripomínajú rozhodnutie parlamentu, ktoré malo obmedziť pohyb novinárov po Národnej rade. Rozhodnutie prijal v roku 2014 vtedajší predseda Národnej rady Paška a jeho hlavným motívom bolo obmedzenie pohybu novinárov v parlamente, zákaz fotografovania a filmovania na stanovených miestach. Slovenská spoločnosť sa k tomuto nariadeniu postavila negatívne a organizácia RSF to brala ako jednu zo zložiek, pomocou ktorej silnie cenzúra.

Medzi krajiny, ktoré prijali kontroverzné zákony patria napríklad naši susedia Maďarsko a Poľsko. Maďarsko v roku 2010 prijalo nový zákon, ktorý mal výrazne obmedziť slobodu tlače. Vládnuca strana Fidesz využila svoje dominantné postavenie a na základe absolútnej väčšiny v parlamente schválila dva zákony a jednu ústavnú zmenu, čo posilnilo kontrolu vlády nad médiami. Zaviedli úplne nový režim dohľadu nad tlačou, rozhlasovým, televíznym vysielaním a online médiami. Týkalo sa to aj médií, ktoré sa snažili presunúť do inej krajiny, s cieľom obísť prísnejšie zákony v Maďarsku. Voči tomuto zákonu sa veľmi negatívne ohradili hlavne média, ktoré brali tento krok a zväčšovanie cenzúry a negatívny postoj prišiel tiež zo strany Európskej komisie. Pod tlakom európskych inštitúcii musela maďarská vláda v roku 2012 zákon upraviť a novelizovať tak, aby došlo aspoň k čiastočnej spokojnosti. Medzi hlavnými novinkami bolo uzákonenie garancie pri ochrane novinárskych zdrojov. Maďarsku patrí v rebríčku krajín podľa organizácie RSF 67. miesto, čím si oproti roku 2015 pohoršili o dve miesta. 

Kontroverzný mediálny zákon zasiahol aj nášho severného suseda Poľsko. Prezident Duda podpísal 7.januára 2016 nový mediálny zákon, ktorý ustanovil zaniknutie mandátov členov vedenia a dozornej rady poľských verejnoprávnych médií a do rúk vlády dal nové vymenovanie vedenia. Na Poľsko sa so žiadosťou o vysvetlenie tohto zákona obrátila Európska komisia, ktorá na základe okolností spustila na Poľsko tzv. mechanizmus právneho štátu. V rebríčku krajín podľa organizácie RSF sa Poľsko nachádza na 47. mieste a oproti roku 2015 si výrazne pohoršili, až o 29 miest.

Pre zaujímavosť si napríklad Česká republika pohoršila o osem miest a nachádza sa na 21.mieste a Rakúsko si pohoršilo o štyri miesta, čo znamená, že sa nachádza na 11.mieste, tesne pred Slovenskom.

Podľa ďalšieho významného rebríčka, ktorý na svojej stránke zverejňuje Freedom House patrí Slovensko medzi slobodné krajiny sveta a v ratingu nám patri 89 bodov zo 100. Čo sa týka slobody politických a občianskych práv sme získali hodnotenie 1, ktoré v tejto oblasti dostávajú len veľmi slobodné krajiny.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.03.2017
success
error