Táto vláda okrem brutálneho útoku na ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, kvôli úspešnému predsedníctvu, nemala žiadnu aféru a za týmto si jednoducho stojím.
Tvrdenie, že súčasná vláda nie je poznačená žiadnou kauzou sa zdá veľmi zľahčené a bagatelizované. Okrem stále vyšetrovaného prípadu predraženého predsedníctva sú terajší predstavitelia vlády obviňovaní aj z ďalších káuz, pričom niektoré z nich majú aj trestnoprávnu dohru. Z tohto dôvodu výrok označujeme ako nepravdu, nakoľko ide o veľmi subjektívny a zľahčený pohľad na dané udalosti resp. kauzy spomenuté taktiež moderátorom danej diskusie, t. j. napríklad kauza Bašternák, predražené energie, či kauza Čistý deň, ktoré sú verejnosťou vnímané veľmi negatívne a hlavne sú vnímané ako kauzy súčasnej vlády, bez ohľadu na to, do akého časového obdobia siahajú.
Prvá kauza, ktorá sa objavila behom novembra 2016 súvisela s predraženými nákupmi zdravotníckeho vybavenia v Nemocnici sv. Michala, ktorá patrí pod rezort Roberta Kaliňáka. Na kauzu, v ktorej mala byť približne polovica nakúpeného vybavenia v rámci tendra predražená, upozornila nadácia Zastavme korupciu.
Premiér, hovoriac o brutálnom útoku na predsedníctvo má na mysli výpoveďZuzany Hlávkovej ohľadom financovania podujatí na Ministerstve zahraničných vecí SR. Tento prípad, známy aj ako kauza EVKA je momentálne vyšetrovaný NAK-ou, či nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi. „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vykonáva trestné konanie pre možné podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, ktoré bolo začaté na základe vlastnej iniciatívy orgánov činných v trestnom konaní. V súčasnosti vykonáva najmä výsluchy osôb, no vzhľadom na prebiehajúce konanie nie je v tejto chvíli vhodné informovať o prebiehajúcich a plánovaných úkonoch trestného konania a ich výsledkoch podrobnejšie,“reagovalo komunikačné oddelenie kancelárie prezidenta Policajného zboru.
Jednou z "najostrejších" káuz terajšej vlády je nepochybne kauza Bašternák, kvôli ktorej sa minulý rok opozícia snažila odvolať v parlamente nielen ministra vnútra Róberta Kaliňáka a aj samotného premiéra Róberta Fica. Táto kauza vyvolala aj protesty občanov pred obytným komplexom Bonaparte, v jednom z ktorého bytov býva aj premiér a ktorého vlastníkom je spomínaný podnikateľ. Opozícií sa toho času nepodarilo odvolať ani jedného z nich, aj pri opakovanom pokuse. V kauze ide o rôzne daňové podvody, obviňovanie zo spolupráce Róberta Kaliňáka a exministra Jána Počiatka kvôli zneužívaniu právomoci, čo majú dosvedčovať záhadné presuny na osobných bankových účtoch vyššie spomínaných.
Ďalšou kauzou, ktorá sa objavila počas terajšej vlády, je kauza Čistý deň. Ide o resocializačné centrum, kde podľa výpovedí dochádzalo k rôznym praktikám násilia a porušovania práv detí. Akreditačná komisia zložená z odborníkov z Ministerstva práce a sociálnych vecí, ako aj z externého prostredia začiatkom tohto roka odporučila odobrať Čistému dňu akreditáciu. Dôvodom sú viaceré porušenia zákona, ktoré zistila. Minister práce Ján Richter zo Smeru-SD sa napriek tomu rozhodol akreditáciu ponechať. Dvaja členovia komisie na protest odstúpili. Riaditeľka centra Zuzana Tománková v minulosti pracovala na Úrade vlády a je spájaná so stranou Smer-SD, informáciu priniesol denník Nový čas, neskôr sa na ňu odvolávali aj opoziční politici.
Neposlednou kauzou tejto vlády bola kauza zdražovania energií. Napriek tomu, že Regulačný úrad (ÚRSO) ohlásil od januára tohto roku zníženie priemerných cien plynu o 2,6 percenta a elektriny o 4,3 percenta, mnohé menšie domácnosti s nízkou spotrebou pri pohľade na nové cenníky zistili, že majú platiť viac. Týmto problémom sa zaoberali hlavne opozičné strany, ktoré vyvíjali tlak na okamžitú zmenu a odvolanie predsedu úradu. Ohľadom zvyšovania energií videli priamu zodpovednosť v Smere. Po obrovskej vlne kritiky sa do problému zapojili aj vládne strany a prisľúbili zrušenie týchto faktúr a návrat k cenovému výnosu podobnému z roku 2016. Došlo taktiež k dobrovoľnému odstúpeniu predsedu ÚRSO, Jozefa Holjenčíka. Tieto udalosti mali za následok, že premiér čelil už druhému pokusu o odvolanie z funkcie v tomto volebnom období.