DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

...boli hrubo porušené jasné predvolebné sľuby, kto s kým pôjde, nepôjde do koalície

Rok po volbách - opozícia - 27.03.2017
Pravda

Pred parlamentnými voľbami v marci roku 2016, niektoré koaličné strany skutočne deklarovali, že so svojimi súčasnými partnermi do koalície nepôjdu. Stalo sa tak napr. v prípade strany Sieť, ktorej predseda Radoslav Procházka sa niekoľkokrát o strane Smer vyjadril ako o svojom hlavnom súperovi. Strana Most spoluprácu so Smerom vyslovene nevylúčila, no jej predstavitelia viackrát naznačovali, že si spoluprácu nevedia predstaviť a neuvažujú nad ňou. Béla Bugár zase bezprostredne po voľbách vylúčil spoluprácu s SNS. V tomto prípade nehodnotíme, či boli sľuby boli porušené "hrubo".Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Najväčšie rozdiely medzi rétorikou pred voľbami a po nich mali voliči možnosť vidieť u Radoslava Procházku. V rozhovore pre denník N, z januára roku 2015, sa Procházka o spolupráci so Smerom vyjadril nasledovne: „Je to v našej DNA. My sme vznikli a od samého začiatku fungujeme ako hlavný Ficov súper. Bolo by to poprením našej genetickej výbavy"

V novembri toho istého roku si ako podmienku pre spoluprácu so Smerom uložil "kompletnú zmenu" vo vnútri strany. Na otázku redaktora portálu aktuality.sk: "Čiže ak sa Smer do volieb kompletne nezmení, tak so Smerom vládnuť nebudete?" Procházka odpovedal "Tak"

Predstavitelia strany Most-Híd boli pred voľbami dlhodobými kritikmi politiky strany Smer, jeho predsed Béla Bugár, ale spoluprácu nikdy vyslovene nevylúčil. V rozhovore pre Plus Sedem dní, ale povedal, že hlavným cieľom strany je vymeniť Smer a zabezpečiť aby vláda Smeru nevznikla. František Šebej sa v rozhovore pre denník N z konca roku 2015 vyjadril, že spolupráca so Smerom je preňho ťažko predstaviteľná.

Most-Híd bezprostredne po voľbách vylúčil aj spoluprácu s SNS. Béla Bugár to oznámil na tlačovej besede 6.marca.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.03.2017
success
error