DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Vašečka

OĽaNO

Ja som šokovaný z toho, že premiér tejto vlády, Robert Fico, začína nabiehať na extrémistický slovník a hovorí napríklad o cigánskych parazitoch.

20.03.2017
Nepravda

Róbert Fico koncom minulého roka na Pracovnom sneme strany Smer v Prešove vyhlásil, že vládnúca strana skoncuje s politickou korektnosťou. Následne sa vyjadril aj o rómskych občanoch, ktorí zneužívajú sociálny systém a o konci tolerovania tohto zneužívania. Koncom januára tohto roka v nedeľnej debate V politike spravodajskej televízie TA3 predseda vlády nespomenul Rómov, ale „Cigánov“, takisto urobil aj v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu. Avšak výrok o "cigánskych parazitov" pochádza od predsedu resp. predstaviteľov strany Ľudová strana Naše Slovensko. Toto slovné spojenie v roku 2009 použil Marián Kotleba aj vo svojej kampani, kedy kandidoval na banskosbystrického župana. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Predseda vlády SR hovoril o skoncovaní s politickou korektnosťou už pred prešovským snemom strany SMER-SD na zasadnutí Rady Strany európskych socialistov začiatkom decembra 2016. Pre svoje slová, hlavne ktoré odzneli na Pracovnom sneme Smeru, bol ostro kritizovaný hlavne zo strany predstaviteľov rómskej komunity. Podľa Františka Tanku, predsedu Únie Rómov na Slovensku „Pán premiér totiž verejne podporil neonacizmus, fašistov a skínov, ktorým dal zelenú, aby dehonestovali rómsky národ na Slovensku“

Najviac citovanými výrokmi premiéra z prešovského snemu boli následujúce:

„Bojíme sa niečo povedať, lebo je to nekorektné, ale extrémisti tento jazyk používajú a získavajú tak obrovskú prevahu a podporu. Chcem vás povzbudiť k odvahe, nazývajme veci správnymi slovami.“

„Máme veľký problém s časťou rómskych osád a ak chce mať niekto práva, musí mať aj konkrétne povinnosti. Je obdobie na použitie väčšej represie voči týmto ľuďom, ktorí znechucujú a znepríjemňujú život ľuďom, ktorí dodržiavajú zákon.“

"To, čo počúvam o zneužívaní tohto systému je neakceptovateľné a bude musieť na to minister zareagovať, musíme začať v rómskych osadách robiť poriadky,...," 

"...Nebudeme už tolerovať ľudí, ktorí zneužívajú sociálny systém, ktorí obťažujú ľudí dodržiavajúcich zákon a narúšajú pokojný život v mestách a obciach. Dosť bolo tolerancie." Výroky Róberta Fica na adresu rómskych občanov na sneme SMER-SD.

Slovné spojenie "cigánski paraziti" bolo často používané predsedom strany ĽSNS, ktorý sa dostal do médií kvôli tohto výrazu už v roku 2010. Vtedy Kotleba vyhlásil, že  "Biely človek musí iba robiť, robiť a robiť. Ak má robotu, musí makať, aby uživil svoju rodinu. Keď nerobí, štát mu pomocnú ruku nepodá. Keď nerobíš, tvoja smola - zdochni. Naproti tomu sa štát veľkoryso, s doslova mamičkovskou starostlivosťou, stará o cigánskych asociálnych parazitov.

Tento výraz používal aj v kampani v roku 2009. V letáku sľuboval, že s dôverou voličov dokáže „odstrániť nespravodlivé zvýhodňovanie nielen cigánskych parazitov“. V tejto veci sa začalo aj trestné konanie, nakoniec však Najvyšší súd SR potvrdil oslobodenie Kotlebu. Bývalý šéf Slovenskej pospolitosti, neskôr Ľudovej strany ­Naše Slovensko podľa terajšej ministerky spravodlivosti, Lucie Žitňanskej hanobil národy, rasy a presvedčenia.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.03.2017
success
error