Po dlhých peripetiách a po tom, čo si už niekoľkokrát tam kampaň robil. (Erdogan v Nemecku pozn.)
19.03.2017
Pravda
Prezident Erdogan a tureckí vládni predstavitelia v Nemecku skutočne už kampaň v Nemecku viedli a to nielen v súvislosti s pripravovaným aprílovým referendom. Erdogan sa v Nemecku objavil napr. v roku 2014 pred prezidentskými voľbami. Na konci februára sa v nemeckom meste Oberhausen zúčastnil mítingu turecký premiér Binali Yildirim. Ďalšiu účasť tureckých predstaviteľov na mítingoch nemci zakázali, po tom, ako tak urobili aj Holanďania začiatkom marca. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Vo februári vystúpil v Nemeckom meste Oberhausen na predreferendovom mítingu turecký premiér Binali Yildirim, ktorý následne na tlačovej konferencii v Mníchove oznámil, že apelovať za zmenu ústavných reforiem schválených parlamentom chcel prísť do Európy aj Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Yildirim v tom čase nešpecifikoval, kam presne chce Erdogan prísť, avšak povedal, že prípravy takéhoto stretnutia prebiehajú.
V Nemecku tvorí turecká menšina asi 2,4% z celkového počtu obyvateľov, teda približne 1,4 milióna Turkov, ktorí môžu hlasovať v pripravovanom referende. Prezident Erdogan už v minulosti viedol svoju kampaň v Nemecku či v Rakúsku v predvolebnom období, kedy sa taktiež stretla s ostrou kritikou. Ako prvá krajina zakázalo Turkom kampaňovať Holandsko. Predvolebné mítingy s účasťou tureckých predstaviteľov sa následne začali stretávať s odporom a zákazmi ako v Nemecku, tak aj v Rakúsku či Švajčiarsku. Nemecko si vyslúžilo tvrdú kritiku okrem iného od tureckého prezidenta Erdogana, ktorý postup Nemcov prirovnal k nacistickým praktikám.
Rozhodnutie zakázať tureckým predstaviteľ kampaň v Nemecku odobril aj ústavný súd. Nemeckí ústavní sudcovia rozhodnutie zdôvodnili tým, že nemecká ústava ani medzinárodné právo nedáva zahraničným štátnikom právo jazdiť do Nemecka a vykonávať svoje úradné funkcie.