DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Už na Slovensku máte firmy, ktoré majú problémy kvôli tomu, že sme museli napríklad niekde nejakú výrobu obmedziť. Ale jeden príklad za všetky. Prečo Slovensko musí kupovať teraz nové radary? No preto, lebo máme radary, na ktoré potrebujeme náhradné dielce z Ruskej federácie.

20.03.2017
Pravda

OS SR momentálne disponujú 9 stacionárnymi radarmi, ktoré sú rozmiestnené na rôznych miestach, aby pokryli celé územie SR. Sú to radary typu P-37, sovietskej výroby, ktorým končí životnosť. Zadovážiť si náhradné diely na tieto radary nie je možné, práve voči ruským sankciám. Výrobcom týchto dielov je ruská firma nachádzajúca sa na zozname sankcionovaných firiem, Almaz Antey a. s. Ak by Slovensko zostalo bez funkčných vojenských radarov, nemôže si plniť záväzky voči aliančným partnerom. O problémoch slovenských firiem s obmedzením výroby písal denník Pravda v roku 2014. Sankcie sa dotkli firiem ako SMZ Jelšava, OFZ Istebné, Letecké opravovne Trenčín a ďalších, hlavne z oblasti hutníckeho a zbrojárskeho priemyslu. Výrok sa teda hodnotí ako pravdivý.

potrebe vyhlásenia medzinárodného tendra na vojenské radary rozhodla ešte predchádzajúca vláda 3. decembra 2014. Oznámenie o jeho vyhlásení bolo zverejnené v slovenskom aj v európskom vestníku ešte začiatkom júna 2015. Tender bol vyhlásený práve kvôli zavedeným sankciám, keďže so spoločnosťou Almaz Antey nemožno obchodovať. Predpokladaná hodnota zákazky je 60 miliónov eur. Objavujú sa však domnienky, že mohla byť využitá tretia strana na nákup náhradných dielov, čím by sa ušetrili značné financie, ktoré budú vynaložené na nákup úplne nových radarov. Plánujú sa nakúpiť 4, cena jedného radaru je zhruba 12 miliónov eur. Ostatné radary chcú opraviť súčiastkami z vyradených radarov.

Skupina českých a slovenských zbrojárov prišla s ambicióznym plánom, reakciou na ruské sankcie. Chcela vyvinúť vlastný radar. Táto iniciatíva bola však zamietnutá slovenským a aj českým ministerstvom obrany, ktoré rieši rovnaký problém so zastaranými radarmi. Bývalý minister obrany, Martin Glváč sa v roku 2014 vyjadril pre denník SME, že budú požadovať radary už zavedené v partnerských štátoch NATO a nebude sa spoliehať na vývoj domáceho prístroja, ale obstará si niektorý zo zahraničných typov. „Nemôžeme investovať do vývoja a testov nového prístroja, ak nemáme istotu, že sa uplatní,“ hovorí Petr Novák, riaditeľ spoločnosti Retia, ktorá bola iniciátorom projektu. Projekt domáceho radaru mal označenie RL-3DM ReUNION .



Dátum zverejnenia analýzy: 19.03.2017
success
error