DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Dnes môžme skonštatovať(...) že obidve strany, aj Ruská federácia, aj Ukrajina, porušujú minské dohovory.

20.03.2017
Pravda

Robert Fico tvrdí, že proti sebe stojace strany v rámci konfliktu na východe Ukrajiny porušujú Minské dohody. Spravidla sa však ukrajinská a ruská strana z takéhoto porušovania obviňujú navzájom. Je veľmi problematické záväzne povedať a zistiť, čo naozaj je porušenie dohovoru. Podľa viacerých informácií resp. zdrojov však Minské dohody sú porušované, napríklad podľa každodenných správ pozorovateľov OBSE dochádza pravidelne k porušovaniu prímeria na východnej Ukrajine. Preto premiérov výrok hodnotíme, ako pravdivý. 

Po tom,čo v januári 2015 definitívne skolabovala prvá dohoda o prímerí medzi stranami zúčastnenými v konflikte na východe Ukrajiny, známa ako Minský protokol, bola na 11. až 12. februára 2015 naplánovaná schôdzka vrcholných predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka pod záštitou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a s podporou bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorá mala riešiť kolaps predošlého dohovoru, dohodnutého na nižšej diplomatickej úrovni. Z rokovania vzišla nová mierová dohoda podpísaná 12. februára 2015, ktorá je označovaná ako Minsk II alebo ako druhá Minská dohoda, ktorej cieľom bolo oživenie účinnosti predošlého minského protokolu a zastavenie bojov medzi ukrajinskou armádou a vojenskými silami proruských separatistov. Prímerie malo začať platiť počnúc polnocou 15. februára 2015. 

Úplné znenie Minskej dohody je dostupné taktiež na portáli Aktuality.sk.

Obe strany konfliktu na východe Ukrajiny sa od samého začiatku obviňujú navzájom z porušovania Minských dohôd. Napríklad postup vzbúrencov v Debaľceve 18.februára 2015 odsúdila nemecká vláda, ktorá ho označila za „masívne porušenie“ prímeria dohodnutého v Minsku. „Je to vážny útok na Minské dohody a na mierové nádeje pre východnú Ukrajinu,“ vyhlásil v Berlíne vládny hovorca Steffen Seibert. Aj pre ministerku zahraničia Európskej únie Federiku Mogheriniovú sú bojové operácie v Debaľceve jasným porušením prímeria zo strany povstalcov. „Separatisti musia zastaviť všetky bojové akcie. Rusko a separatisti musia okamžite a úplne dodržiavať záväzky dohodnuté v Minsku v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN. Musia rešpektovať prímerie a stiahnuť ťažké zbrane,“ vyhlásila Mogheriniová. Tiež viceprezident USA Joe Biden odsúdil porušovanie prímeria na Ukrajine, z ktorého Biely dom obviňuje separatistických povstalcov ako aj ruské sily. Taktiež Moskva obvinila Kyjev z ohrozenia minských mierových dohôd. Hovorca moskovského Kremľa
Dmitrij Peskov  upozornil (20.marca.2015), že "na strane Kyjeva vidíme nenáležité plnenie minských dohôd", ktoré vyvoláva "pomerne tvrdú reakciu" zo strany samozvaných republík na východe Ukrajiny. Tento stav vytvára podľa Peskova "nebezpečnú situáciu" pre plnenie minských protokolov.

V tomto ohľade aktuálnou je správa z 21. februára 2017, kedy Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe kritizuje Rusko za to, že sa rozhodlo uznávať cestovné a iné doklady vydávané východoukrajinskými separatistickými regiónmi Doneck a Luhansk. OBSE tvrdí, že tento dekrét podkopáva snahy o mierové vyriešenie konfliktu na východe krajiny. Na základe toho obvinilo Nemecko Putina z porušovania Minských dohôd.

 Na druhej strane Veliteľ Kozáckej národnej gardy, ataman "Vševelikého vojska Donského" Nikolaj Kozicyn vydal rozkaz (31. januára 2017) pripraviť sa na obranu Donbasu pred ukrajinskými jednotkami. Kozicyn uvádza, že rozkaz vydal "vzhľadom na vzniknutú kritickú situáciu v Donbase: vedenie bojových akcií proti DĽR (samozvanej Doneckej ľudovej republike) a LĽR (samozvanej Luhanskej ľudovej republike); ostreľovanie baníckych kolónií, dedín, miest; zabíjanie civilistov vrátane starých ľudí a detí; porušovanie minských dohôd".

Za potrebné považujeme spomenúť tiež, že podľa každodenných správ pozorovateľov OBSE dochádza pravidelne k porušovaniu prímeria na východnej Ukrajine. Závažnejšia však bola správa OSN z 2. februára 2017, ktorá konštatovala porušovanie možnosti voľného pohybu misie OBSE, čo je v rozpore s Minskou dohodou.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.03.2017
success
error