DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My sme zakázali zisk zdravotných poisťovní a boli to títo istí opoziční poslanci, ktorí napadli tento náš zákona na Ústavnom súde a Ústavný súd povedal, že náš zákon nebol v súlade s ústavou.

20.03.2017
Zavádzajúce

Vláda Roberta Fica v roku 2007 presadila novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá zdravotným poisťovniam “zakázala zisk”, resp. im zakázala vyplácať dividendy svojim akcionárom. Túto novelu napadlo na Ústavnom súde vtedy 49 opozičných poslancov, s čím aj uspeli. Ústavný súd označil takéto obmedzenie podnikania v rozpore s Ústavou SR. Avšak premiérov výrok hodnotíme ako zavádzanie, nakoľko nie je známy presný zoznam poslancov, ktorí návrh podali. 


Ako sme uviedli v odôvodnení podobného výroku ešte v roku 2011, kedy sa Fico naopak vyjadroval o vtedajších koaličných poslancoch, “medzi vtedy opozičnými poslancami, ktorí podnet podpísali, bola napríklad Iveta Radičová, Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš, Lucia Žitňanská (všetci SDKÚ), Zsolt Simon, Tibor Baštrnák (obaja Most–Híd), Pavol Hrušovský či Mária Sabolová (obaja KDH).”

To či súčasný opozičný poslanec a líder hnutia OĽANO Igor Matovič bol medzi poslancami, ktorí návrh na Ústavný súd podali, nie je možné podľa dostupných dokumentov doložiť. Za zákaz zisku poisťovní sa síce sám vyslovil, avšak poslanci OĽANO k výsledku rozhodnutia Ústavného súdu v roku 2011 postavili aj kriticky:

“Poslanci sú kritickí aj k Ústavnému súdu SR, ktorého rozhodnutie síce privítali, ale odsudzujú dlhodobé nekonanie vo veci. „Domnievame sa, že odďaľovaním rozhodnutia až na obdobie po voľbách Ústavný súd pomohol Robertovi Ficovi dokonať jeho podlý čin,“ dodal Matovič.”

Ústavný súd svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, "že príslušná novela zasahuje do očakávaných výsledkov hospodárenia, s čím akcionári zdravotných poisťovní nemohli dopredu počítať. Zákon tiež zasahoval do práva podnikať a vytvárať zisk a takisto do princípov právneho štátu, kde sa vyžaduje princíp istoty a princíp proporcionality. Nález Ústavného súdu sa teraz vyhlási spôsobom ustanoveným na vyhlasovanie zákonov a bude všeobecne záväzný odo dňa jeho vyhlásenia v Zbierke zákonov, pričom právna norma, o ktorej Ústavný súd rozhodol, že je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, stratí účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov. Národná rada bude následne povinná uviesť zákon o zdravotnom poistení do súladu s Ústavou SR, pričom rozhodnutím Ústavného súdu je viazaná.”

Dátum zverejnenia analýzy: 19.03.2017
success
error