DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...3.-4. marca 1998, bol som v parlamente (...). Od toho okamihu sme tvrdili (kto?, pozn.), že bude veľmi ťažké nájsť ústavnú cestu, ako zrušiť tie amnestie (Mečiarove amnestie, pozn.)

20.03.2017
Nepravda

Vtedy zastupujúci prezident Vladimír Mečiar síce rozhodnutie o amnestii vyhlásil 3. marca 1998, schôdza parlamentu sa však konala 5. februára a ďalšia až 5. marca. Ústavnoprávny výbor, ktorého bol Robert Fico členom, sa tieto dni tiež nekonal. Na druhej strane je pravda, že Fico dlhodobo hovorí o ťažkej ústavnej ceste ako zrušiť amnestie, no k najväčšej hanbe ich v dostupných zdrojoch z tohto obdobia neprirovnával. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.


Hoci nevieme presne, koho má R. Fico na mysli, keď hovorí "sme tvrdili", ale čo sa týka Ficových vyjadrení ohľadom amnestií, napríklad v článku denníka SME z júla 1998 hovorí o obsahovej stránke druhej Mečiarovej amnestie: 

“Je absolútne netypické, aby ten istý prípad bol riešený dvoma amnestiami. Dodal, že v texte amnestie sa mení pojem trestné stíhanie na trestné konanie, čo je širší pojem a znamená, že polícia nesmie ani preverovať skutočnosti na základe trestného oznámenia."

Ešte ako poslanec Strany demokratickej ľavice Fico povedal, že amnestie boli nevídané, nekvalifikované a boli "hrubým politickým zneužitím tohto inštitútu."

SME tiež odkazuje na rok 1998, kedy Fico v relácii Slovenského rozhlasu skonštatoval, “že Mečiar sa amnestiou akoby priznal k zodpovednosti za skutky, ktoré sa udiali v súvislosti s únosom." Keď Fico s Mečiarom však vstupoval v roku 2006 do vlády, zrušenie amnestií označil za nemožné. “A každý kto také niečo navrhne, by mal vrátiť diplom právnika.”

V priebehu marca 2017 nastal obrat, keď sa trojkoalícia dohodla na riešení, ako zrušiť amnestie. Koalícia navrhuje novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie. Návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestie, ak takéto rozhodnutie parlament prijme. Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné alebo nie. O návrhu na zmenu ústavy by mali poslanci rokovať hneď na úvod marcovej schôdze.

Meniaci si názor Roberta Fica na amnestie zhrnul denník SME v marci 2017 s titulkom: "Fico už mal k Mečiarovým amnestiám všetky postoje." Kým v súčasnosti hovorí o hľadaní cesty ako ich zrušiť, doteraz tvrdil, že sú síce morálny suterén, ale nie je možné ich zrušiť.Dátum zverejnenia analýzy: 19.03.2017
success
error