DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Karol Galek

SaS

...potom prišiel ten neslávne známy január, konkrétne 18.1., kedy sa to naozaj všetko prevalilo (škandál s energiami, pozn.) a začali reagovať aj ostatní, ktorých sa to týkalo.

Matovic a iní v RTVS - 20.02.2017
Pravda

Politická kauza ohľadom enormného zvyšovania cien sa prevalila v stredu 18. januára. V ten deň sa v priebehu pár hodín ku samotnej kauze vyjadrovali na tlačových konferenciách zástupcovia OĽANO, SaS alebo predseda NR SR Andrej Danko. Po tomto dni o udalostiach informovali postupne ďalšie médiá. Výrok tak hodnotíme ako pravdivý.

 
Ešte deň predtým na celú situáciu upozornili Vládu SR samotní starostovia dotknutých obcí počas pracovného programu v Martine. Nepáčilo sa im totiž enormné zvyšovanie cien energií. 

Až o deň neskôr, t.j. 18.1., poukázali v priebehu tlačovej konferencie na problém poslanci opozičného hnutia OĽANO. Tí upriamili pozornosť predovšetkým na to, že koaliční predstavitelia dlhodobo uisťovali ľudí, vraj ceny energií sú stabilné a dokonca budú aj nižšie.. Zároveň vyzvali premiéra Fica, aby okamžite zastavil zvyšovanie poplatkov za energie pre chudobnejších ľudí a aby odvolal predsedu ÚRSO, Jozefa Holjenčíka,

V rovnaký deň sa k zvyšovaniu cien energií, vyjadril na tlačovej konferencii aj predseda NR SR Andrej Danko, ktorý nad rozhodnutím ÚRSO vyjadril pohoršenie.

K celému problému sa v priebehu dňa vyjadrila aj SaS, ktorá upozornila, že dostala množstvo konkrétnych podnetov od občanov podložených zálohovými platbami, ktoré vyvracajú sľuby vlády.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2017
success
error