DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

...nakoniec zistite, že Lazar dostal licenciu na fotovoltaickú elektráreň, v ktorej môže zarobiť desiatky miliónov eur za najbližších 15 rokov a on dáva a blokuje návrh zákona za Radičovej vlády, aby sa nekleplo po prstoch tomuto kšeftu.

Matovic a iní v RTVS - 20.02.2017
Neoveriteľné

.  


O  licencie na výstavbu solárnych elektrární v roku 2009 bol veľký záujem aj preto, že sa štát zaviazal vykupovať elektrinu vyrobenú zo slnečnej energie veľmi výhodne a to 431 eur za jednu megawatthodinu. Uspieť mohli len firmy, ktoré preukázali vzťah k pozemku a súhlas od energetickej distribučnej spoločnosti, pričom niektoré dokumenty sa vybavujú aj niekoľko mesiacov. Na SEPS bolo doručených 97 obálok so žiadosťami. Stanovený limit 120 MW bol však dosiahnutý už posúdením žiadosti s poradovým číslom doručenia 57. „Obálky boli očíslované a otvárali sa postupne podľa poradia,“popisoval proces vtedajší hovorca SEPS Gallo. SEPS udelilo licenciu pre 36 firiem. Zamietlo licencie pre 21 firiem a zvyšných 40 žiadostí sa neposudzovalo. Medzi firmami, ktoré získali licenciu boli aj také, ktoré vznikli krátko pred zverejnením výzvy.

Výzvu zverejnili v piatok a zareagovať bolo možné len do nasledujúceho pondelka. Šancu mali tak zjavne len tí, ktorí dopredu vedeli o tom, že výzva bude vyhlásená. Keďže licencie získali aj firmy, ktoré majú vplyvné kontakty na ministerstve hospodárstva a za podozrivo krátky čas, hovorí sa o klientelizme. Medzi takéto podozrivé firmy patrí firma firma Gemcass, ktorá je spájaná s Lazárom (SMER -SD).

 Firma Gemcass získala  licenciu na stavbu veľkej slnečnej elektrárne. Taktiež dostala dotáciu 2,7 milióna eur z eurofondov na stavbu fotovoltaickej elektrárne v Uzovskej Panici.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2017
success
error