DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Lebo to sa prvý krát stalo, že by opozičný politik mohol pri odvolávaní Róberta Fica, mať k dispozícii Róberta Fica priamo v tej rokovacej sále.

Matovic a iní v RTVS - 20.02.2017
Pravda

V tomto volebnom období sa Národná rada pokúsila odvolať predsedu vlády Roberta Fica už druhýkrát. Pri nedávnom odvolávaní bol premiér naozaj prítomný priamo v sále aj počas vystúpenia opozičného politika, kedy si vypočul prejav predkladateľa Igora Matoviča a následne sám vystúpil. V iných prípadoch, ak na rokovaní Fico bol, tak na ňom nezotrval po celý čas, prípadne sa na ňom len mihol. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

V aktuálnom volebnom období došlo 17. 2. 2017 už v poradí druhému odvolávaniu Roberta Fica, tentoraz pre kauzu energií. O tejto situácii hovorí aj Matovič, ktorý na predmetnej schôdzi rečnil tri hodiny. Zaujímavým sa tiež javí vyjadrenie Roberta Fica: "Je to len rešpekt k ústave, že som tu s vami. Rešpekt k navrhovateľom totiž nemôžeme mať". Spomínaný rešpekt v septembri 2016 u Fica ale absentoval, keďže sa nezúčastnil rokovania, keď čelil odvolávaniu pre nečinnosť v kauze Bašternák.

V predchádzajúcom volebnom období (2012-2016) prebehli v Národnej rade tri schôdze k návrhom o vyslovení nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Napríklad v septembri 2013, pri odvolávaní pre kauzu SPP sa síce premiér objavil, ale po svojom vlastnom vystúpení odišiel z rokovacej sály:

"Premiér Robert Fico s členmi vlády a poslancami za Smer-SD odišiel z rokovacej sály parlamentu okamžite po svojom vystúpení, nepočkal si ani na faktické poznámky, teda reakcie zákonodarcov na svoj prejav.

Fico to odôvodnil konfrontačným tónom vystúpenia Daniela Lipšica, ktorý predstavil opozičný návrh na Ficovo odvolanie."

Zaužívaná prax býva taká, že odvolávaný člen vlády, respektíve premiér, sú v sále prítomní počas celej schôdze, keďže rokovanie sa ich bezprostredne týka." (SITA)

Fico vo februári 2014 čelil odvolaniu pre emisnú kauzu. Z dostupných informácii sme nezistili, že by bol na nej Fico prítomný. Hoci sme explicitne nenašli ani uvedenú skutočnosť, že na nej chýbal, z kontextu nám to vyplynulo. Nespomína sa žiadne jeho vyjadrenie počas rokovania a aj vyjadrenia poslancov hovoria o Ficovi v tretej osobe. 

Tretí pokus odvolať Fica - v novembri 2014, sa tiež nedá považovať za uspokojivý. Denník Pravda píše, že "samotný premiér v rokovacej sále nebol, i keď na chvíľu sa v pléne objavil."

Počas svojho prvého funkčného obdobia v úrade predsedu vlády v rokoch 2006-2010 čelil Fico dvom pokusom o odvolanie, ktoré sa týkali kauzy Slovenského pozemkového fondu a spôsobu, akým Fico nadobudol vinice. V tomto prípade sme sa tiež nedostali k informácii, či sa jej R. Fico zúčastnil. No vieme, že sa jej nezúčastnili opoziční poslanci, teda platí Matovičov výrok o stretnutí sa zoči-voči Fica a opozičných politikov: 

"Poslanci opozičných strán sa nočného rokovania parlamentu nezúčastnili, po otvorení 17. schôdze opustili rokovaciu sálu. Podpredseda NR SR Milan Hort v mene opozície uviedol, že o odvolanie predsedu vlády Roberta Fica sa pokúsia v nasledujúcom roku." 

Tým druhým bol 22. január 2008, kedy môžeme konštatovať, že R. Fico sa znovu neukázal. Vyplýva to nielen z kontextu, ale aj z toho, že ho poslankyňa KDH Sabolová oslovila "vážený pán neprítomný premiér". Špecifikom tiež bolo, že išlo o nočné odvolávanie Fica. Treba povedať, že už po úvodnej reči Mikuláša Dzurindu odišli prítomní poslanci SMERu, SNS a HZDS.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.02.2017
success
error