DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vláda pristúpi k zvýšeniu spotrebnej dane z tabaku s dôrazom na ochranu zdravia obyvateľov.

19.02.2017
Pravda

Vláda SR v osobe ministra financií predložila návrh na zmenu (zvýšenie) spotrebnej dane z tabakových výrobkov v lete 2016. Návrh zákona bol definitívne schválený v októbri 2016, v zbierke zákonov vyšiel v novembri 2016. Ciele tejto legislatívnej úpravy sú hlavne zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu, zabezpečenie rovnováhy medzi daňovými príjmami a cieľmi v oblasti verejného zdravia a zdaňovanie nových tabakových výrobkov. Tento sľub sa vláde podarilo splniť v prvom roku funkčného obdobia.

Zákon, ktorý vyšiel v zbierke zákonov ako zákon č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov nadobudla účinnosť 15. decembra 2016, niektoré body nadobúdajú účinnosť postupne (posledný bude účinný od 1. februára 2019). Zákon stanovuje zvýšiť daň z tabakových výrobkov zo 71,11 eura za kg na 76,70 eura za kg. Na cigarety navrhla vláda zvýšiť daň z 59,50 eura za 1000 kusov na 64,10 eura na 1000 kusov cigariet. Zákon obsahuje prechodné ustanovenia pre obdobie od 1. februára 2017 do 31. januára 2019. Ministerstvo financií konzultoval tento návrh aj s Inštitútom finančnej politiky, ktorý v lete vydal aj analýzu k predmetnému zákonu. Podľa inštitútu je najvhodnejšie navrhnúť sadzbu dane tak, aby "úprava dane spôsobila zvýšenie ceny čo najbližšie k 10 centom". Zdôvodňujú to tým, že "akékoľvek zvýšenie sadzby dane nižšie ako 10 centov znamená len rozdielny spôsob prerozdelenia koláča medzi štát a účastníkov trhu. Prax zaokrúhľovania bez ohľadu na vyvolané zvýšenie cien tak prináša vyššie marže výrobcov a distribútorov". Toto tvrdenie je založené na sledovaní dlhodobejšieho vývoja cien tabakových výrokov a správania sa účastníkov na trhu. (Zdroj: Ničiteľ tabakových mýtov, .pdf)

Návrh zákona bol schválelný 80 hlasmi za, z poslancov opozície za návrh hlasoval len Martin Fecko (OĽaNO-Nova). Návrh podporili aj niektorí nezaradení poslanci, a to bývalí poslanci Borisa Kollára Peter Marček a Rastislav Holúbek a poslanykňa za Sieť Alena Bašistová. Proti návrhu boli poslanci SaS. Koalícia návrh jednohlasne podporila.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.01.2017
success
error