DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

(Brhel pozn.) Získal obrovské licencie na solár. Ešte dostal 40% eurofondov, dostal na to, aby to mohol postaviť.

Erik Tomáš, Boris Kollár a Lubomír Galko v RTVS - 13.02.2017
Zavádzajúce

Kollár vo výroku naráža na Jozefa Brhela, ktorý vlastní dve spoločnosti, ktoré postavili solárne elektrárne. Jednou z nich je Alter Energo, na ktorú Brhel získal licencie od štátu a druhou je RJ Development, ktorá patrí k deviatim firmám, ktoré na výstavbu získali aj eurofondy aj dotáciu vo forme vyšších výkupných cien, ktoré dotujú spotrebitelia. Je otázne, čo pre Kollára znamená obrovské, no je isté, že všetkých deväť firiem  prišlo k lukratívnym licenciám – navyše za podozrivých okolností. Každopádne, jeho výrok síce je o Brhelovi, ale zmiešava do kopy dva rôzne prípady. Jeho výrok preto vyznieva zavádzajúco.

Prvá spoločnosť, Alter Energo, sa uchádzala o udelenie licencie. O podrobnostiach píše Trend: "Všetko sa začalo v roku 2009, keď Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) delila licencie na výstavbu elektrární do štyroch megawattov (MW). Celkový limit povoleniek bol iba 120 MW, vyčerpaný bol za štyri dni. Na SEPS prišla stovka žiadostí, z nich vybrali 36 firiem. Kritérium bolo jednoduché – kto sa prihlásil medzi prvými, licenciu dostal. Rýchlosť, s akou boli záujemcovia schopní zareagovať, vzbudzovala dojem, že išlo o vopred dohodnutých uchádzačov.Výzvu spolu s podmienkami totiž SEPS zverejnila na internete v posledný novembrový piatok. Žiadosti bolo potrebné odoslať do pondelka."  Podmienkou bolo do júna 2011 elektráreň postaviť, aby im štát na 15 rokov garantoval výkupnú cenu energie 430 eur za megawatt. Ako poznámku dodávame, že napokon došlo k zníženiu tejto ceny.

V prípade druhého spomínaného podniku malo byť z eurofondov prerozdelených 70 mil. eur pre 32 spoločností, medzi ktorými je aj RJ Development. Dotácia sa poskytla na výstavku fotovoltickej elektrárne.

Situáciu opisujú aj Hospodárske noviny nasledovne: "Práve RJ Development sa ocitla na zozname deviatich firiem, ktoré dostali dvojitú dotáciu: na výstavbu slnečnej elektrárne pri Brezovej pod Bradlom dostala šesť miliónov z eurofondov, vďaka vyšším výkupným cenám získala od štátu za ostatné dva roky takmer 2,5 milióna eur."

Dátum zverejnenia analýzy: 12.02.2017
success
error