DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Erik Tomáš

Hlas

Keď v roku 2008 francúzski a nemeckí akcionári SPP chceli z ničoho nič zvýšiť ceny plynu o 20% ... ak vláda Róberta Fica okamžite zasiahla, prijala osobitný zákon, v rámci ktorého preniesla právomoc z predstavenstiev spoločnosti na valné zhromaždenia. A čo sa stalo, keď prišla vláda Ivety Radičovej? Okamžite tento zákon zrušila. Okamžite vrátila túto právomoc opäť do rúk súkromných privatizérov a to je presne to, ten rozdiel, o ktorom ja hovorím.

Erik Tomáš, Boris Kollár a Lubomír Galko v RTVS - 13.02.2017
Pravda

SPP v júli 2008 predložilo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví návrh na zvýšenie cien zemného plynu. 49 % spoločnosti v tom čase vlastnili cez Slovak Gas holding francúzska spoločnosť Gaz de France a nemecký E.ON Ruhrgas. Vláda Roberta Fica následne prijala zákon č. 429/2008  Z. z., ktorý zobral akcionárom možnosť podávať cenové návrhy a preniesol ju na valné zhromaždenia. Po nástupe vlády Ivety Radičovej bol tento zákon zrušený. Výrok hodnotíme ako pravdivý.  


Zákon č.429/2008 Z.z. schválila I.vláda Roberta Fica v skrátenom legislatívnom konaní v novembri roku 2008. Článok I. zákona hovorí: 
"Obchodná spoločnosť môže podať návrh ceny podľa osobitného predpisu a iné návrhy v cenovom konaní Úradu pre reguláciu sieťových odvetví iba na základe uznesenia valného zhromaždenia."

V praxi štát zobral možnosť navrhovať ceny plynu zahraničný akcionárom a dal ju valnému zhromaždeniu, kde mal väčšinu. Zákon bol zrušený 29. marca 2011 a právomoc sa tak vrátila do rúk akcionárom. Vtedajší minister hospodárstva Juraj Miškov zmenu obhajoval odstránením zbytočnej záťaže a zjednodušením podnikateľského prostredia. Zrušenie zákona vítala aj samotná SPP. 

Po nástupe II. vlády Roberta Fica sa štát svoj vplyv na SPP snažil opäť zvýšiť a v roku 2012 bola schválená novela obchodného zákonníka, ktorá dala právomoc navrhovať ceny opäť valným zhromaždeniam.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.02.2017
success
error