DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Erik Tomáš

Hlas

Títo ľudia, naozaj hrdinsky, makajú v baniach a vieme dobre, že v tých regiónoch nejaká alternatíva práce nie je. Pridal sa vlastne tak aj k strane SaS, ktorá už minulý rok atakovala tento sektor

Erik Tomáš, Boris Kollár a Lubomír Galko v RTVS - 13.02.2017
Pravda

Je pravdou, že hospodárstvo a zamestnanosť v okrese Prievidza je značne závislé od spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza. K 1.máju 2016 pracovalo v spoločnosti 4 149 zamestnancov. Hoci v Trenčianskom kraji pôsobia rôzne významné spoločnosti a teda je možnosť pracovať aj v iných odvetviach priemyslu, Hornonitrianske bane stále patria medzi najväčších zamestnávateľov v regióne. 

Tomáš mal na mysli vyjadrenia strany SaS, ktorá dotácie pre bane nepodporuje. Poslanci strany SaS podávali v súvislosti s dotáciami na bane na premiéra trestné oznámenie. Sulík obvinil Fica z toho, že časť dotácií pre baníkov chodil do Hornonitrianskych baní pre Fica vyberať poslanec János. Baníci boli teda okrádaní a veľká časť z ich dotácií sa v ich výplate neobjavovala. SaS zároveň poukazuje na to, že ťažba uhlia má negatívny  vplyv na životné prostredie. Proti znečisťovaniu ovzdušia sa kupujú drahé filtre, ktoré platia daňoví poplatníci. Považujú to za kontraproduktívne. SaS taktiež zdôrazňovala, že elektráreň Nováky nespĺňa ekologické limity. 

Dátum zverejnenia analýzy: 12.02.2017
success
error