DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vláda zároveň dôrazne podporí zabezpečenie ochrany zraniteľných odberateľov vrátane riešenia energetickej chudoby.

12.02.2017
Nepravda

Energetická chudoba je v poslednom čase nielen na Slovensku často skloňovaný fenomén. Napriek rastúcemu významu tejto problematiky, však reálnych činov veľa nebolo. Problematiku mala riešiť koncepcia boja proti energetickej chudobe, ktorý predstavilo ÚRSO v decembri minulého roka a v pripomienkovom konaní bol do 3. januára roku 2017. Koncepcia bola kritizovaná verejnosťou, opozíciou, ale aj niektorými ministerstvami, jej prijatie navyše zatienila kauza cien energií, v ktorej niektoré domácnosti na strednom a východnom Slovensku dostali neprimerane vysoký účet za elektrinu. Sľub hodnotíme ako nesplnený. 


Ako už bolo povedané téma energetickej chudoby púta pozornosť nielen na Slovensku, ale aj v celej EÚ. Metodika jej merania sa, však rôzni. Jasné nie je ako energetickú chudobu merať ani aké indikátory by sa pritom mali použiť. EÚ dokonca na túto tému vypracovala štúdiu (.pdf), ktorá radí ako by sa tento fenomén mal merať. Tento problém trápil aj prvú koncepciu boja proti energetickej chudobe ešte z roku 2014. Podľa predstaviteľov vlády aj vtedajšieho šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka koncepcia nevedela energetickú chudobu definovať ani merať. 

V máji minulého roku zverejnilo ÚRSO dokument k téme energetickej chudoby, ktorý mal ukázať ako sa riešenie problému pohlo od vydania prvej koncepcie v roku 2014. Dokument, ale z väčšej časti okopíroval staršiu štúdiu medzinárodného think-thanku Insight E, vydanej v roku 2015. Situácia na Slovensku dokument opisuje len v stručnosti niekoľkými vetami na záver. Napr. počet ľudí ohrozených energetickou chudobou dokument popísal nasledovne:  "Je predpoklad, že pomerne veľa domácností na Slovensku je ohrozených energetickou chudobou.". Podľa prieskumu EÚ o príjme a životných podmienkach asi 10,2 % európanov má problém s udržaním dostatočnej teploty v domovoch pričom toto čísle môže byť v krajinách strednej a východnej Európy ešte vyššie. 


Dátum zverejnenia analýzy: 29.01.2017
success
error