DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Okrem pokračovania vo výstavbe na diaľnici D3 naprieč regiónom Kysúc sa sústredí na prípravu výstavby východného prepojenia od Prešova na Poľsko prostredníctvom rýchlostnej cesty R4.

12.02.2017
Pravda

Rýchlostná cesta R4 je 99,5 kilometra dlhou rýchlostnou cestou na východe Slovenska. Tá by mala po svojom dokončení prepojiť štátnu hranicu s Poľskom pri obci Vyšný Komárnik a štátnu hranicu s Maďarskom pri obci Milhosť. V oboch krajinách bude cesta R4 nadväzovať na rýchlostne cesty S19 či maďarskú cestu M30.


V súčasnosti je v prevádzke 18 773 metrov, z toho 14 200 metrov od roku 2013 na úseku Košice - Milhosť. V príprave je šesť úsekov, všetky sú momentálne v procese stavebného konania. 

Začiatok výstavby na úsekoch Prešov - obchvat a Hanušovce nad Topľou - Kapušany mal prebehnúť podľa NDS už počas minulého roka. Procesu výstavby však bráni podpis zmluvy so zhotoviteľom. 

Začiatok výstavby posledného úseku na R4 medzi štátnou hranicou Poľska a Hunkovcami je naplánovaný na rok 2020. Výrok hodnotíme ako pravdivý, nakoľko z pohľadu koalície, pokračuje vo výstavbe na diaľnici D3 naprieč regiónom Kysúc a súčasne sa sústredí  na proces začatia výstavby úsekov na rýchlostnej ceste R4.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.01.2017
success
error