DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Preto vláda posúdi možnosť zavedenia daňových zvýhodnení a osobitných stimulov pre rozvoj slovenského kúpeľníctva.

09.02.2017
Nepravda

Zahrnutie rozvoja slovenského kúpeľníctva medzi koaličné sľuby presadila Slovenská národná strana. Ministerstvo dopravy spolupracuje so Zväzom cestovného ruchu (ZCR) na vypracovaní zoznamu opatrení prospešných pre rozvoj slovenského kúpeľníctva. Vláda o tejto oblasti začína rokovať, zatiaľ však nedospela ku konkrétnym riešeniam, preto sľub hodnotíme ako nesplnený.


Otázka slovenského kúpeľníctva bola súčasťou volebnej kampane SNS a jeho zlepšenie presadzoval Andrej Danko pred minuloročnými parlamentnými voľbami. Na oficiálnej stránke SNS uviedol, že v rozvoji kúpeľníctva vidí možnosti na naštartovanie ekonomiky a zníženie nezamestnanosti.


TASR následne v apríli uviedla, že vláda posúdi možnosť daňových zvýhodnení pre kúpeľníctvo. Na rozvoji cestovného ruchu vo vybraných turisticky atraktívnych lokalitách by sa mala zároveň zúčastňovať aj celoštátna a regionálna doprava. Vláda sa zaviazala prijať opatrenia s cieľom lepšej koordinácie železničnej a autobusovej dopravy a prevádzkovateľov stredísk cestovného ruchu na celoročnej a sezónnej báze. Konkrétne zvýhodnenia by podľa Danka spočívali v znížení daňového zaťaženia, SNS navrhla zníženie DPH na úroveň 10 % na služby v kúpeľníctve a v cestovnom ruchu. Portál aktuality.sk ale podozrieva Danka z toho, že daňové zvýhodnenia pomôžu najmä podnikateľom, ktorí slovenské kúpele vlastnia. Namiesto stimulov odborníci hovoria o inej forme pomoci. „Kúpeľníctvo by potrebovalo najmä kvalitný marketing, jednotnú reklamu Slovenska ako kúpeľnej krajiny, modernizáciu služieb,“ tvrdí výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský. Podľa neho treba využiť kapacity expertov z oblasti cestovného ruchu, ktoré štát zanedbáva. Finančný portál O peniazoch s odkazom na Agentúru SITA uviedol 24. januára, že Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) plánuje zlepšiť podmienky pre podnikanie v cestovnom ruchu, špeciálnu pozornosť bude venovať práve podpore kúpeľníctva. "Naším cieľom je pritiahnuť na Slovensko čo najviac turistov, pričom vidíme veľký potenciál v rozvoji slovenského kúpeľníctva ako unikátneho produktu cestovného ruchu,“ povedal štátny tajomník rezortu dopravy Peter Ďurček.


Portál O peniazoch ďalej uviedol, že ministerstvo dopravy sa chce zamerať aj na propagáciu kúpeľníctva. Ivana Magátová, riaditeľka sekcie cestovného ruchu Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, v rozhovore pre denník Pravda potvrdila, že ministerstvo oslovilo predstaviteľov a spoločne pripravujú zoznam opatrení, ktoré by rozvoju tohto segmentu cestovného ruchu mohli najviac pomôcť. Najväčším krokom je zatiaľ, že Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR) bola v januári začlenená do štruktúr ministerstva dopravy. TASR informovala, že ZCR očakáva zvýšenie podpory domáceho cestovného ruchu. Uviedol to prezident zväzu Marek Harbuľák. "Tieto zmeny vnímame ako snahu vlády o efektívnejšiu podporu turizmu. Pokiaľ zabezpečia aktívnejšiu podporu podnikania našich členov a dostatočný marketing ich aktivít, bude zlúčenie správnym krokom do budúcnosti,"avizoval Harbuľák.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.01.2017
success
error