DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

...na prepočet obyvateľov máme (Slovensko, pozn.) viac poslancov v Európskom parlamente ako napríklad Nemecko a tak isto máme jedného komisára, tak isto, ako má napríklad Nemecko.

06.02.2017
Pravda

Jeden slovenský europoslanec v prepočte na počet obyvateľov reprezentuje 417 404 obyvateľov. Čo sa týka Nemecka, jeden europoslanec z tejto krajiny zastupuje v prepočte až 855 854 nemeckých obyvateľov. V Európskej komisii je Slovensko zastúpené – tak ako každá iná členská krajina EÚ – jedným eurokomisárom, rovnako ako Nemecko. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Prepočet počtu obyvateľov na jedného poslanca vychádza z oficiálnych údajov veľkosti populácie jednotlivých krajín a veľkosti ich zastúpenia v Európskom parlamente. Podľa oficiálnych údajov Európskej komisie malo Nemecko k 1. januáru 2016 odhadovaný počet 82 162 000 obyvateľov. Slovensko malo v tom istom čase podľa rovnakého zdroja 5 426 252 obyvateľov. V Európskom parlamente je Nemecko zastúpene 96 poslancami, zatiaľ čo Slovensko reprezentujú 13 poslanci.

Slovenským komisárom je podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Nemecko má v EK zastúpenie v osobe Günthera Oettingera, komisára pre rozpočet a ľudské zdroje.

Dátum zverejnenia analýzy: 14.01.2017
success
error