DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Vykázanie (z rokovacej sály, pozn.) neznamená, že on sa zdvihne a vyjde von. Ale znamená jeden deň neospravedlnená absencia. (...) ak aj zajtra prídete s odznakom, budete druhýkrát vykázaný, ale už máte dva dni neospravedlnené absencie. Polovica platu preč. Štyri dni, nemáte plat.

Béla Bugár v TA3 - 05.02.2017
Pravda

Postup, ktorý uvádza Béla Bugár, je v súlade so zákonným znením platného a účinného Rokovacieho poriadku a zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 

V novele Rokovacieho poriadku je jasne formulované, že: "Vykázanie z rokovacej sály podľa odsekov 2 až 4 sa považuje za neospravedlnenú neúčasť na rokovacom dni schôdze národnej rady" (str. 16,  § 32, ods. 6), pričom odsek 2 definuje postup, v prípade, že poslanec svojimi prejavmi alebo činmi narúša poriadok a prekračuje hranice slušnosti. Ak výzva na zachovanie poriadku nevedie poslanca k náprave, predsedajúci má právo poslanca vykázať. V prípade, že po opakovanej výzve poslanec rokovaciu sálu neopustí, môže predsedajúci prerušiť schôdzu NR. Odsek 4 zase určuje, že je zakázané do rokovacej sály vnášať rôzne vizuálne pomôcky, výbušniny a paralyzujúce prístroje a materiály, a taktiež materiály propagujúce politické strany a hnutia alebo šíriace reklamu.
 
Strata nároku na mzdu je zakotvená v zákone o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov –  č. 120/1993 Z.z, § 7: "Ak sa poslanec bez riadneho ospravedlnenia nezúčastní najmenej dvoch rokovacích dní schôdzí národnej rady alebo jej výborov, do ktorých bol zvolený, v období jedného kalendárneho mesiaca, stráca nárok na polovicu platu polovicu funkčného príplatku a polovicu paušálnych náhrad...
V druhom odseku je zasa vymedzené, že absenciou bez ospravedlnenia na štyroch rokovacích dňoch schôdzí NR alebo jej výborov, do ktorých bol zvolený počas jedného kalendárneho mesiaca, poslanec stráca nárok na plat, funkčný príplatok a paušálne náhrady.

Navyše novelou rokovacieho poriadku sa zavádza, že v prípade opakovaného rušenia poriadku na schôdzi NR, môže byť poslancovi udelená pokuta až do výšky 2000 eur. (.pdf, s. 55, § 139, ods. 5). 

Dátum zverejnenia analýzy: 05.02.2017
success
error