DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ako súčasť týchto opatrení vláda podporí spoločné európske poistenie v nezamestnanosti, ktoré formou dočasných transferov medzi krajinami zmierni negatívny vplyv ekonomických šokov na ekonomický rast a obyvateľstvo.

29.01.2017
Pravda

Slovensku sa v rámci SK PRES nepodarilo dosiahnuť konkrétne výsledky ohľadom Európskeho poistenia v nezamestnanosti. Kažimír však túto tému otvoril na bruselskej konferencii s názvom "Realizovateľnosť a pridaná hodnota európskeho poistenia v nezamestnanosti" a až najbližšie roky ukážu, či sa poistením EÚ  bude v budúcnosti zaoberať. Dalo by sa povedať, že vláda týmto Európske poistenie v nezamestnanosti podporila a tak sľub splnila.

Cieľom Európskeho poistenia v nezamestnanosti je automatické vyrovnávanie ekonomických šokov: ak niektorú krajinu alebo región zasiahne ekonomický problém, jednotný fond automaticky presunie prostriedky na vyplácanie dávok v nezamestnanosti. Lokálne vlády tak získajú niekoľko mesiacov na odstránenie týchto problémov. Počas tohto obdobia zostane vďaka dávkam v nezamestnanosti domáci dopyt relatívne vysoký. Fond sa týka iba krátkodobo nezamestnaných.

Inštitút zamestnanosti však pritom tvrdí, že: „Poistenie v nezamestnanosti na úrovni EÚ nemá zmysel ak nebudú rovnako centralizované aj prístupy regionálnych úradov práce.

Už v minulosti sa spomínala téma Európskeho poistenia v nezamestnanosti (napr. v roku 2014 maďarským eurokomisárom Lászlóm Andorom). Konkrétne reakcie jednotlivých členských štátov sa nám však nepodarilo nájsť.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.01.2017
success
error