DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Naposledy som sa takto vyjadril o pánovi Mičevovi (že je komunista, pozn.)

25.01.2017
Pravda

Naším kandidátom nemôže byť komunista a eštebák,“ nechal sa počuť Sulík na adresu Mičeva, potenciálneho kandidáta na post župana banskobystrického kraja. Za komunistu ho označil v októbri 2016. Nepodarilo sa nám zistiť, či odvtedy niekoho iného nazval komunistom, na základe verejne dostupných informácií sa tomu tak nestalo. Výrok označujeme za pravdivý. 


Stanislav Mičev je súčasný riaditeľ múzea SNP, ktorý sa rozhodol vstúpiť do boja vo voľbách do VÚC proti Marianovi Kotlebovi, úradujúcemu županovi. V Denniku N sa píše o Mičevovej minulosti: "...evidovala (ho) ŠtB ako kandidáta tajnej spolupráce. Do komunistickej strany vstúpil po Nežnej revolúcii, keď červená knižka bola skôr hanbou." Mičev sa však bráni a tvrdí, že o tejto evidencii nevedel a do strany vstúpil s cieľom pretransformovať ju na SDĽ. Sulíkovi sa takýto kandidát nepozdáva, a preto v mene SaS vyhlásil, že ho strana nepodporí

Označenie komunista Sulík používa celkom často. V roku 2013 napríklad označil praktiky Smeru pri voľbe generálneho prokurátora za komunistické, menovite aj samotného predsedu Smeru Fica v roku 2015 (kauza Váhostav). Sulík toto pripúšťa, avšak tvrdí, že nazýva komunistom len toho, kto bol členom komunistickej strany. 

Dátum zverejnenia analýzy: 24.01.2017
success
error