DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Haider napríklad hovoril, že príslušníci SS sú úctihodní ľudia…

25.01.2017
Pravda

Jorg Haider bol rakúskym politikom, lídrom radikálnej pravice - Slobodná strana Rakúska (FPÖ-Freiheitliche Partei Österreichs) (1986 - 2000) a guvernérom Korutánska. Bol známy svojimi kontroverznými výrokmi na adresu Židov, holokaustu a Hitlerovej politiky. V 90tych rokoch skutočne označil príslušníkov SS za úctyhodných ľudí. Výrok Richarda Sulíka hodnotíme ako pravdivý.


Podľa Central European Review v roku 1991 Haider pochvaľoval Hitlerovu politiku zamestnanosti, ktorú označil za "orderly", teda disciplinovanú resp. systematickú, zatiaľ čo v 1995 označil príslušníkov SS ako "men of character", vo voľnom preklade, za  "úctyhodných ľudí". V iných zdrojoch (Economist), sa uvádza "men of character", "honour" and "conviction". Medzi ďalšie známe výroky patrí i časté používanie slova "punishment camp" (trestanecký tábor) namiesto koncentračného tábora. V roku 1991 sa kvôli svojim výrokom musel na istý čas vzdať funkcie guvernéra.

Haider a FPÖ zaznamenali prekvapivo veľký úspech v parlamentných voľbách v roku 1999, kde strana skončila druhá s 27%, iba 6% za vedúcimi Sociálnymi demokratmi. Spolu s Ľudovou stranou Rakúska vytvorili koalíciu, kedy sa po rokoch v opozícii dostali do vlády. Táto koalícia rovnako pobúrila aj EU, kedy vôbec prvýkrát EU uložila členskému štátu diplomatické sankcie a zasahovala do domácej politickej situácie. V očiach 14 členov EU rakúska vláda bola "nedemokratická" a nekorešpondovala s politickými hodnotami EU, tzv. článkom 14.

V nasledujúcich voľbách v roku 2002 však strana získala iba 10% preferencií. Narastajúce rozpory v strane viedli Haidera k založeniu Aliancie pre budúcnosť Rakúska (BZÖ-Bündnis Zukunft Österreich) v roku 2005. Mimo iného, Haider tvrdo oponoval vstupu Turecka do EU, rovnako aj vstupu Rakúska do EU. Neskôr však podporil vstup Rakúska do EU. Kritike sa nevyhol ani vstup Poľska, Maďarska a Českej republiky, ktorý podľa neho by ohrozil rakúsky trh práce. Rovnako sa netajil ani svojimi koreňmi - jeho rodičia boli členmi nemeckej Nacistickej strany. Zomrel v roku 2008 pri autonehode pod vplyvom alkoholu.

Dátum zverejnenia analýzy: 24.01.2017
success
error