DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

... už minulý rok počas výjazdových rokovaní vlády prijali špeciálne opatrenia pre každý okres. Plány ich rozvoja.

22.01.2017
Pravda

V roku 2016 sa vláda zúčastnila niekoľkých výjazdových rokovaní v troch krajoch a to konkrétne v Banskobystrickom kraji, Prešovskom a Košickom kraji. Výjazdové rokovania boli venované práve akčným plánom, ktorých cieľom je podpora chudobnejších okresov s mierou nezamestnanosti prevyšujúcou celoslovenský priemer. Hlavnými cieľmi akčného plánu je vytvorenie udržateľných pracovných miest a podpora hospodárskeho rozvoja v okrese. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

,,Akčný plán je vládou Slovenskej republiky schválený záväzný dokument zameraný na odstraňovanie sociálno-ekonomického zaostávania a znižovanie vysokej miery nezamestnanosti najmenej rozvinutého okresu. Vychádza zo základných koncepčných dokumentov zameraných na podporu regionálneho rozvoja a z ďalších materiálov a odporúčaní Rady pre rozvoj najmenej rozvinutého okresu. Vypracovanie návrhu akčného plánu predstavuje časovo náročný a odborne zložitý proces, ktorý si vyžaduje komplexný a systémový prístup na všetkých jeho riadiacich úrovniach a realizačných fázach.’’

Finančná podpora akčného plánu (.pdf str.3) pozostáva z financií vyčlenených na takéto typy projektov a programov v rámci štátneho rozpočtu a z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. V rámci štátneho rozpočtu tak bolo na obdobie 2016-2020 vyčlenených každý rok 10 miliónov eur v podobe tzv. regionálneho príspevku. Tento bude rozdelený medzi 12 najzaostalejších regiónov Slovenska. 

Medzi najzaostalejšie regióny, na ktoré boli vyčlenené finančné príspevky na roky 2016-2020 boli zaradené okresy Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš z Banskobystrického kraju, ďalej Kežmarok, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou z Prešovského kraja a Rožňava, Sobrance, Trebišov z Košického kraja. V roku 2016 tak najviac financií (.pdf str.13) dostali práve Kežmarok, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou a Trebišov. V roku 2017 pôjde najviac financií opäť do Vranova nad Topľou, Rimavskej Soboty a Trebišova, Kežmarok vystrieda Rožňava.

Väčšina primátorov a starostov sa však vyjadrilo, že vo väčšine regiónov neprišlo k výraznému zlepšeniu v porovnaní s priemerom Slovenska. Medzi iným bola kritizovaná najmä centralizovanosť tvorby akčných plánov, ktoré by podľa Juraja Miškova mali byť vytvárané na nižších úrovniach a nie na Ministerstve dopravy. Ďalším kritickým bodom akčných plánov je ich neadresnosť, teda poskytnutie pomoci celoplošne bez ohľadu na majetnosť. Tejto problematike sme sa venovali už pri overovaní výroku Roberta Fica o zavedení zákona na podporu menej rozvinutých regiónov, ktorý si môžete prečítať tu.  

Dátum zverejnenia analýzy: 22.01.2017
success
error