Hlas
...mnohí starostovia povymieňali osvetlenie v obciach, znížili tak výrazne elektrickú, spotrebu elektrickej energie...
Zatiaľ posledná veľká vlna modernizácií verejných osvetlení v slovenských mestách a obciach prebiehala od roku 2015, kedy Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Podľa dokumentov, ktoré nám zaslal Úrad podpredsedy vlád SR pre investície a informatizáciu, až 435 obcí dostalo finančný príspevok na modernizáciu, rekonštrukciu alebo výmenu osvetlenia v rámci tejto výzvy. Väčšina z týchto modernizácií sa realizovala v roku 2016, a preto sú zatiaľ dostupné iba odhady úspor, nie záverečné bilancie. Oprieť sa ale môžeme o staršie prípady z rokov 2011-2013, kedy taktiež prebiehala veľká vlna modernizácií. V rámci nej bolo modernizované aj verejné osvetlenie v Senci, kde sa prechádzalo od sodíkových výbojok na LED osvetlenie. Správa z roku 2015 spoločnosti O.S.V.O. comp, ktorá projekt v Senci realizovala, porovnáva pôvodnú ročnú spotrebu 836 250 kWh a novú spotrebu 342 209 kWh, čo predstavuje úsporu 67 % z pôvodnej spotreby. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Modernizáciou verejného osvetlenia si v posledných dvoch rokoch prešlo viacero slovenských miest a obcí, väčšina z nich financovaná z operačného programu konkurencieschopnosť a hospodársky rast Ministerstva hospodárstva. Obce, ktoré modernizáciou prešli, prechádzali zväčša od typovo rozdielnych, zastaralých svietidiel na úspornejšie LED osvetlenie. Najväčším mestom, ktoré sa do projektu zapojilo, bol Prešov, ktorý zaň dokonca získal ocenenie GPP Award 2016, cenu každoročne udeľovanú za najlepší projekt v oblasti zeleného verejného obstarávania. Prebojoval sa aj do európskeho kola súťaže, kde skončil štvrtý. Projekt v Prešove realizoval, podobne ako v Senci, O.S.V.O. comp.
V rámci projektu vymenili 1170 kusov svietidiel za nové LED svietidlá. Energetická náročnosť bola podľa tlačovej správy znížená z 83 W na 27 W, čo predstavuje opäť úsporu 67 % z pôvodnej spotreby. Ďalšími mestami, ktoré sa do výzvy zapojili boli napr. Trnava, Želiezovce, Nová Baňa, Malacky, Senica a mnohé menšie obce.
LED žiarovky, na ktoré obce prechádzajú, sa vyznačujú omnoho menšou spotrebou ako klasické žiarovky a žiarivky, vyššou životnosťou, a sú tiež ekologickejšie. Jedinou nevýhodou je vyššia vstupná cena.