Nestraníci
Alebo si vezmime vlajkovú loď prvej vlády Roberta Fica (...), takzvaná zamestnanecká prémia. Je to stále v zákone, bolo to zavedené v roku 2009. Vtedy mohla zamestnancovi s nízkym príjmom pomôcť ročne vratkou dane až vo výške 181 eur. Už druhý rok je to čistá nula, je to stále v zákone...
O zamestnaneckých prémiách pojednáva zákon o dani z príjmov (paragraf 32). Zamestnanecká prémia bola zavedená v roku 2009, kedy bola maximálna ročná pomoc v podobe tejto vratky dane vo výške 181 eur. V roku 2014 hovoríme už len o 27,60 eurovom príspevku a v rokoch 2015 a 2016 reálne nikto nemohol splniť podmienky stanovené v zákone, ročná prémia teda zodpovedá nule. Je to hlavne z dôvodu, že výška prémií závisí od minimálnej mzdy a od výšky nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Výrok Jozefa Mihála preto hodnotíme ako pravdivý.
Zamestnanecká prémia je daňové zvýhodnenie, poskytnuté vymedzenému okruhu zamestnancov, ktorí spĺňajú určené podmienky. Nárok na ňu majú tí, ktorých príjem sa pohybuje okolo minimálnej mzdy a nemôžu si uplatniť ani celú nezdaniteľnú časť základu dane. Zamestnanec musí vykonávať prácu na Slovensku po dobu minimálne šesť mesiacov. Aby mal nárok na prémiu, musí dosiahnuť výlučne iba vymedzené zdaniteľné príjmy.
Výška zamestnaneckej prémie sa počíta iným spôsobom pre zamestnancov, ktorí dosiahli príjem 6-12 násobku minimálnej mzdy v danom roku, aj pre tých, ktorí majú ročný príjem vyšší ako 12 násobok minomálnej mzdy. Vzorce pre výpočet vyzerajú takto:
"1. vzorec – platí pre dosiahnuté príjmy zamestnanca od 6-násobku minimálnej mzdy do 12 násobku minimálnej mzdy;
Výpočet: 19 % z rozdielu sumy platnej nezdaniteľnej časti na daňovníka a základu dane, vypočítanom z 12 násobku minimálnej mzdy;
2. vzorec - Príjmy vyššie ako 12-násobok minimálnej mzdy
– platí pre výpočet zamestnaneckej prémie pri príjmoch vyšších ako 12 násobok minimálnej mzdy
Výpočet : 19% z rozdielu platnej výšky nezdaniteľnej časti na daňovníka a skutočným základom dane zo skutočne dosiahnutej výšky zdaniteľných príjmov, znížených o skutočne zaplatené povinné poistné a príspevky;"
V roku 2009, kedy bola zavedená zamestnanecká prémia, ,aximálne hodnota prémie mohla dosiahnuť 181 eur (v prípade ročného príjmu 3 546 eur). V roku 2014 bola maximálne suma tejto pomoci už len 42,98 eur.
Týždenník TREND v januári minulého roku zverejnil prehľad dôležitých čísel 2016. Uviedol, že hoci je zamestnanecká prémia naďalej v zákone o dani z príjmov, v praxi už na ňu nemá nik nárok: "Od januára 2015 sa totiž zaviedla ročná odpočítateľná suma na zdravotné odvody 4 560 eur. Z ročnej minimálnej mzdy 4 560 eur, po odpočítaní odvodov na sociálne poistenie (9,4 %), vychádza vyšší základ dane ako nezdaniteľná suma 3 803,33 eura."