DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

...ak sa niekto presťahuje za prácou alebo ak dochádza za prácou, minimálne 70 kilometrov a viac, ideme mu v tom mieste jeho pracoviska preplácať náklady až do výšky 250 eur v súvislosti s tým pracovným pobytom v meste, kde záujem o jeho prácu je.

Richter a Mihál (hlavne) o nezamestnaných - 16.01.2017
Pravda

O novele zákona o službách zamestnanosti rokovala vláda od mája 2015, platnosť nabrala od 1. januára 2016. Konkrétna úprava, o ktorej hovorí minister Richter, uznáva šesťmesačný príspevok zamestnancom na trvalý pracovný pomer. Nové pôsobisko musí byť vzdialené od trvalého bydliska aspoň 70 km a výška príspevku môže dosiahnuť maximálne 250 eur za mesiac počas prvých šesť mesiacov. Zamestnanci musia mať riadny pracovný  pomer na dobu neurčitú alebo určitú, najmenej ale na šesť mesiacov. Novela zákona sa nevzťahuje na tých, ktorí za prácou dochádzajú, uchádzači o túto podporu musia zmeniť aspoň predchodný pobyt. Na tento príspevok teda môžu mať nárok aj zamestnanci, ktorý chodia na týždňovk a za prácou sa presťahujú, na týchto zamestnancov odkazoval minister Richter pod pojmom "dochádza za prácou". Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Pred spomínanou novelou dostávali zamestnanci, ktorí sa museli kvôli práci presťahovať, jednorázový štátny príspevok 1327,76 eur. Na túto pomoc mali nárok v prípade, že si vybavili trvalý pobyt v mieste pôsobenia. Novela zákona v súčasnosti umožňuje zamestnancom príspevok aj v prípade, že majú v novom pôsobisku len prechodný pobyt.

V roku 2014 si o štátny príspevok na mobilitu požiadalo len 38 záujemcov, v roku 2013 ich bolo 66, čo nasvedčuje o neúspešnosti bývalého zákona. Hovorca ministerstva Michal Stuška sa v máji 2015 pre denník Pravda vyjadril, že o dočasnú finančnú pomoc by mohlo požiadať približne 800 osôb.


Príspevky na bývanie vyplácajú úrady práce po splnení stanovených podmienok. Jednou z nich je riadny pracovný pomer na dobu neurčitú, akceptovaný bude aj ten na dobu určitú minimálne však na pol roka. Štát nebude vyplácať príspevky dohodárom. Zamestnanec si o ne musí požiadať písomne do troch mesiacov od vyradenia z evidencie nezamestnaných. Prílohou k žiadosti je kópia dokladu o zmene trvalého pobytu alebo o nahlásení prechodného pobytu a kópia pracovnej zmluvy.


Ten, kto splní podmienky, bude finančnú pomoc pokrývajúcu 80 % nákladov na bývanie, maximálne však do sumy 250 eur, dostávať po dobu šesť mesiacov. Príspevok sa navyše týka len tých, ktorí sú na úrade práce evidovaní viac ako tri mesiace. Neposkytuje sa, ak je zamestnancovi poskytovaný príspevok na docházku za prácou. Úrad môže opätovne poskytnúť príspevok najskôr po uplynutí dvoch rokov od ukončenia obdobia jeho poskytovania.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.01.2017
success
error