DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

...nikto nemôže poprieť aj z tých opozičných alebo iných politických strán, že veľa vecí, ktoré boli navrhované opozíciou, koalícia dokázala presadiť.

30 minút s Dankom - 15.01.2017
Nepravda

V celkovej dĺžke prebiehajúceho volebného obdobia (na schôdzach 1-11) schválili poslanci NR SR dokopy 59 zákonov, z toho 52 ich navrhla vláda a zvyšok predstavovali poslanecké návrhy. Na 11 schôdzach parlamentu sa opozícii podarilo presadiť len jeden zákon (o hlásení pobytu a justičnej stráži). Niektoré zákony sa podarilo opozícii doplniť o svoje pozmeňovacie návrhy. Oproti koaličným návrhom sa však celkovo jedná o zanedbateľný počet, takisto možno povedať, že väčšina opozičných návrhov presadená nebola, preto hodnotíme výrok Andreja Danka ako nepravdivý.


Tejto téme sa Demagog.SK už niekoľkokrát venoval. V úvode spomínaný schválený opozičný návrh bol návrhom zákona o hlásení pobytu občanov a o registri občanov SR. Návrh zákona bol predložený klubom SaS a bol schválený na schôdzi 8. septembra 2016. Z prítomných 142 poslancov  hlasovalo za návrh 141. Z poslaneckého klubu SNS zahlasovali všetci poslanci za prijatie tohto návrhu. 14. septembra prezident daný zákon podpísal. Opozičné návrhy boli teda podporované aj hlasmi z koalície, tomu nasvečuje príklad Antona Hrnka, ktorý v apríli 2016 hlasoval za návrh Jána Budaja (OĽaNO) na prerokovanie ústavného zákona o zrušení niektorých rozhodnutí amnestií v druhom čítaní. Návrh Budaja nebol úspešný, neskôr ale vláda predložila návrh deklarácie na decembrovú schôdzu. Vláda tak učinila potom, ako prezident Kiska vyzval poslancov k diskusii o zrušení Mečiarových amnestií. "Deklarácia Národnej rady Slovenskej republiky o amnestiách z roku 1998" bola ako vládny návrh na uznesenie schválená 88 poslancami.

Nie vždy boli pozmeňovacie návrhy opozície či protesty proti zákonom úspešné, ako je to spomenuté vyššie. NR SR v máji 2016 na Schôdzi č. 4 neschválila niekoľko desiatok návrhov zákonov predložených opozíciou. Medzi týmito opatreniami boli aj také, ktoré sa zhodovali s predvolebnými sľubmi strany SNS, ako na to upozornil v minulosti Sulík. Išlo o opatrenia, ako napríklad zrušenie povinnosti pre malé a stredné firmy mať Program vlastnej činnosti, alebo zrušenie povinného preškolovania vodičov. Medzi ďalšie nepodporené návrhy Sas a OĽaNO-NOVA patrí sedem návrhov na novelizáciu Zákonníka práce. Jeden sa konkrétne týka možnosti voľby medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom. Ďalšie riešia problematiku mzdy, mzdového zvýhodnenia a náhrady mzdy za prácu vo sviatok a pracovný deň. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Richtera boli tieto návrhy len „marketingovým ťahom“. 

Návrhy sú vysoko neodborné v mnohých častiach, často sú len populistické. Nemajú kvalitu komplexnej zmeny,“ poznamenal Andrej Danko, predseda SNS a NR SR. Ako príklad neúspešnej snahy opozície zmeniť návrhy koalície môže slúžiť aj Zákon o rokovacom poriadku.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.01.2017
success
error