DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

U nás ani jeden jediný poslanec neodišiel od roku 2002. Všetci ostatní sa rozpadli.

Koncorocná inventúra - 12.12.2016
Pravda

Výrok z marcovej predvolebnej debaty RTVS, sme na začiatku roku ohodnotili ako pravdivý. Počas roku 2016  však odišlo z posleneckého klubu viacero členov. Dnes by sme výrok hodnotili ako nepravdivý.


Z každej z ďalších súčasných parlamentných strán skutočne odišli viacerí poslanci. Pokiaľ teda pod rozpadnutím myslíme odchod poslancov z poslaneckého klubu, Robert Fico má pravdu. I keď sa v tomto volebnom období poslanci Smeru Zmajkovičová, Paška a Jánoš vzdali svojich mandátov, stranu nevymenili. Ďalší poslanci sa vzdali mandátov pre nástup do inej funkcie. Jedná sa napríklad o poslankyne Tomanovú, ktorá bola vymenovaná za komisárku pre deti, a Vittekovú, ktorá je podpredsedníčkou Úradu na ochranu osobných údajov.


V októbri Denník N informoval o odchode Renáty Kolenčíkovej zo strany SMER-SD, ktorej bola súčasťou šestnásť rokov. Kolenčíková pôsobila ako krajská tajomníčka strany v Nitre. Ako dôvod uviedla problémy s korupciou a klientelizmom v strane.


O zmenu v strane sa pokúšal Boris Zala, ktorý bol jedným zo zakladateľov strany. V júli v rozhovore pre .týždeň sa vyjadril, že je načase aby sa vedenie Smeru vymenilo. Vyzýva preto na odchod Fica a ďalších z vedenia. V septembri Zala požiadal vedenie Smeru o prerušenie členstva v strane. Jeho rozhodnutie súvisí s tézami z programového straníckeho dokumentu, ktorý podľa europoslanca demagogicky zhadzuje európsku sociálnu demokraciu.


S dianím v strane nie je spokojná ani europoslankyňa Monika Flašíková - Beňová, ktorá sa v priebehu roku 2016 niekoľko krát negatívne vyjadrila. Kritizuje útek voličov a nedostatok sociálnej demokracie. Flašíková-Beňová navyše pred niekoľkými mesiacmi naznačila, že Fico by mal zvážiť, či zotrvá vo veľkej politike - aj pre jeho vetchý zdravotný stav. V decembri 2016 Flašíková-Beňová odišla zo snemu strany SMER. Na otázku prečo odchádza odpovedala takto: “Odchádzam. Napísala som predsedovi, že som chorá, že zostanem do volieb a na diskusiu nemá zmysel zostávať, pretože diskutovať po tom, čo budú ohlásené výsledky, je asi zbytočné.”

Dátum zverejnenia analýzy: 31.12.2016
success
error