DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Však viete, 149 tých asýrskych kresťanov tu máme.

Koncorocná inventúra - 12.12.2016
Pravda

Vybraný výrok Bélu Bugára odznel v debate na TA3 v januári 2016. Koncom minulého roku Slovensko dobrovoľne prijalo 149 asýrskych kresťanov, preto sme výrok ohodnotili ako pravdivý.


Prijatie 25 ohrozených rodín z Asýrie, oblasti Iraku, ktorú obsadil Islamský štát, 10. decembra 2015, bolo súčasťou riešenia migračnej krízy. Po príchode do krajiny sa migranti zúčastnili azylových pohovorov. Vo februári všetci členovia skupiny, uložení v záchytnom tábore v Humennom dostali azyl z humanitárnych dôvodov. Ani jeden z nich azyl na Slovensku neodmietol. Po tom ako dostali azyl sa začal integračný proces, ktorý bude trvať dva roky. Prvý mesiac trávili rodiny v zdravotnej karanténe, ako informoval riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra Bernard Priecel, počas karantény sa žiadatelia o azyl venovali výučbe slovenčiny a získavali informácie o Slovensku, viedli pohovory s psychológmi, pripravené pre nich boli tvorivé dielne a zabezpečená najmä práca s deťmi. Až do skončenia zdravotnej karantény utečenci nesmeli opustiť azylové zariadenie.


V marci boli asýrsky kresťania presťahovaní do Nitry a okolia 17. mája však TA3 informovala, že zo 149 utečencov sa 21 vrátilo späť do Iraku. Dôvodom bola odlišnosť kultúr a smútok za domovom, čo spôsobovalo ťažkosti s integrovaním sa. Pri rozhodovaní návratu celých rodín zavážil fakt, že rodiny držia spolu. „Ak sa dve rodiny rozhodli odísť, pretože najmä starším členom sa cnelo po domovine, v ktorej sa možno medzičasom situácia upokojila, je to pochopiteľné,“ povedal minister Kaliňák v máji. V auguste sa ďaľšia skupina devätnástich ľudí vrátila do Iraku. Podobná situácia nastala aj susednej Českej republike, kde z pôvodných 89 migrantov v zariadení pri Brne ostalo len 40, zbytok sa vrátil do Iraku.  Posledné dostupné informácie z Ministerstva vnútra SR hovoria, že Slovensko v roku 2016 schválilo 164 žiadosti o udelenie azylu. Ako sme už uviedli dnes ostalo na Slovensku približne 111 migrantov, ktorí sa pokúšajú o migráciu, preto by sme na konci roku 2016 výrok Bélu Bugára hodnotili ako nepravdivý.


Dátum zverejnenia analýzy: 31.12.2016
success
error