DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...ja len chcem pripomenúť ešte raz, že tá nemocnica bola postavená za 50 miliónov eur. Myslím, že 25 miliónov boli stavebné práce, 25 miliónov bol nákup. 14 dní mali k dispozícii médiá všetky informácie o nákupe zariadení a nikto vtedy nič nepovedal. Takže ja to len beriem ako čistú politickú hru.

28.11.2016
Neoveriteľné

Sumy, ktoré Fico spomínal sú pravdepodobne bez DPH avšak pri sumách na výstavbu a na nákup zariadení dochádza k rozdielom oproti skutočnosti. Z verejne dostupných zdrojov sme nedokázali overiť dobu zverejnenia 14 dní avšak to, že médiá v období realizácie tendra o žiadnych podozreniach neinformovali je faktom. Na základe spomínaných informácií výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Nemocnica svätého Michala bola otvorená 3. novembra 2015 a suma za jej výstavba za vyšplhala na 50 miliónov eur bez DPH. Táto suma sa skladala z dvoch častí. Prvú časť tvorili náklady na stavebné práce a ich rozpočet bol na úrovni 29 miliónov eur bez DPH (.pdf - str. 7), tento rozpočet nebol prekročený. Druhú časť tvorili náklady na nákup (str. 2), presnejšie "dodávku komplexného vybavenia",  v sume 23 miliónov s DPH.

Výstavbu nemocnice zabezpečila spoločnosť ZIPP s.r.o. a dodávku vybavenia zabezpečila spoločnosť E-BA tpz, s.r.o., ktorá celkovú zákazku vyhrala prostredníctvom elektronickej aukcie s najlacnejšou ponukou z troch firiem.

Pri analýze vybraných štyroch mediálnych portálov konkrétne išlo o etrend.sk, sme.sk, pravda.sk a aktuality.sk sme vložili do vyhľadávača článkov kľúčové slová "nemocnica sv michala" no žiadny článok, ktorý by uporozňoval na predražené nákupy alebo kriticky hodnotil tender na dodávku komplexného vybavenia v období jeho uskutočnenia teda v polovici februára 2015 sme nenašli.
Dátum zverejnenia analýzy: 27.11.2016
success
error