DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Mladá žena (Zuzana Hlávková, pozn.), ktorá pôsobila na ministerstve zahraničných vecí povedala, že jej šéfka (Mašurová, pozn.) jej povedala toto, toto a toto. Tá šéfka do 4 hodín, ako to vyšlo v novinách, povedala, že to je absolútne klamstvo. Nikto neuverejnil už vyjadrenie jej šéfky, že to, čo povedala mladá žena, je absolútne klamstvo.

28.11.2016
Nepravda

Mladá žena, ktorú označuje premiér Robert Fico je bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí, Zuzana Hlávková. Pred týždňom informovala na tlačovej konferencii Transparency International Slovensko, že rezort sprostredkoval predražené zákazky súvisiace s prezentáciou loga slovenského predsedníctva. Viaceré médiá informovali o tom, že Slavomíra Mašurová (nadriadená Hlávkovej, riaditeľka predsedníckeho odboru pre komunikáciu)  nesúhlasila s vyjadrením Zuzany Hlávkovej, že by jej posunula videonahrávku, ako má vyzerať videoprogram, s tým, že je to od agentúry s ktorou pravidelne spolupracuje SMER. Preto hodnotíme výrok Roberta Fica ako nepravdu.  To, či sa k tomu vyjadrila do 4 hodín po uverejnení prípadu však hodnotiť nevieme. 

Nie je pravdou, že by médiá zamlčali spochybňujúcu reakciu Mašurovej, o čom svedčia aj nižšie uvedené príklady: 


Hospodárske noviny: "Rezort diplomacie jednoznačne odmietol tvrdenia Hlávkovej a TIS o pochybnostiach pri obstarávaniach spojených s predsedníctvom...Navyše ministerstvo obraňuje i svoju zamestnankyňu a zároveň Hlávkovej priamu nadriadenú, riaditeľku predsedníckeho odboru pre komunikáciu Slavomíru Mašurovú, že jej údajne posunula videonahrávku, ako má vyzerať program počas jedného z predsedníckych podujatí s tým, "že by to mala robiť nejaká smerácka agentúra". " 


Denník SME: "O podozrivých kšeftoch vedela podľa Hlávkovej aj šéfka komunikačného odboru Slavomíra Mašurová, ktorá s nimi tiež nesúhlasila. V stanovisku z utorka však Mašurová povedala, že s Hlávkovou nesúhlasí."

Komentované správy Radoslava Cholevu na Denníku N:"Na Hlávkovej obvinenia reaguje aj samotný rezort v mene Hlávkovej nadriadenej, riaditeľky predsedníckeho odboru pre komunikáciu Slavomíry Mašurovej. Tá Hlávkovej údajne posunula videonahrávku, ako má vyzerať program počas jedného z predsedníckych podujatí, s tým, „že by to mala robiť nejaká smerácka agentúra“. Tlačový odbor rezortu diplomacie v mene uvedenej pracovníčky túto interpretáciu „jednoznačne odmieta, riaditeľka odboru S. Mašurová sa od takýchto tvrdení dištancuje a nikdy nič také nepovedala“. Ministerstvo tiež dodalo, že takisto jednoznačne odmieta obvinenia na adresu svojich zamestnancov, predstaviteľov a spolupracovníkov z úst bývalej zamestnankyne, ktoré sú „nepravdivé, opierajú sa len o subjektívne dojmy a čiastkové informácie vytrhnuté z kontextu“."

Pravda: "V stanovisku tlačový odbor rezortu diplomacie v mene uvedenej pracovníčky túto interpretáciu „jednoznačne odmieta, riaditeľka odboru S. Mašurová sa od takýchto tvrdení dištancuje a nikdy nič také nepovedala“."Dátum zverejnenia analýzy: 27.11.2016
success
error