DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Teraz nejaká nadácia (Nadácia Zastavme korupciu, pozn.), za ktorou je pán Kiska, pán prezident...

28.11.2016
Zavádzajúce

Prezident Kiska sa vyjadril, že oceňuje prácu, ktorú nadácia Zastavme korupciu robí, no nadácia vznikla z iniciatívy Miroslava Trnku - spoluzakladateľa firmy ESET a podnikateľa v reklame - Michala Bláhu. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci. 

Činnosť nadácie Zastavme korupciu bola oficiálne spustená v roku 2014, počas festivalu Pohoda. Bola založená Miroslavom Trnkom, spoluzakladateľom firmy ESET a Michalom Bláhom, podnikateľom v reklame.

Cieľom nadácie je obmedzenie korupcie a jej negatívnych dôsledkov na kvalitu života a podnikateľského prostredia na Slovensku. Ďalej sa snaží o podporu investigatívnej žurnalistiky a presadzovaniu opatrení na boj proti korupcii. 

Nadácia sa tiež venuje konkrétnym protikorupčným programom ako je Osveta a vzdelávanie, Protikorupčná legislatíva či Podpora investigatívy. Zastavme korupciu je hlavným partnerom ocenenia Biela vrana. Tá sa udeľuje občanom, ktorí prejavili občiansku odvahu a bránili verejný záujem.  

Kiska sa v apríli 2015 stretol so zakladateľmi nadácie a vyjadril sa, źe ich prácu si váži a podporuje ju. Prezident po stretnutí tiež uviedol, že: "Kedykoľvek bude nadácia cítiť, že prezident sa má ozvať a pomenovať, čo zlyháva z pohľadu skutočného odstraňovania korupcie, tak som sľúbil, že sa určite ozvem." Avšak prezident Kiska sa stretáva a vyjadruje podporu mnohým aktivitám občianskej spoločnosti. 

Práve nadácia Zastavme korupciu v novembri upozornila na údajne predražený nákup zdravotníckeho vybavenia Nemocnicou sv. Michala v Bratislave. V reakcii na to Fico uviedol, že nadácia je účelovo založená a má byť prípravou na Kiskovu budúcu politickú stranu. Podobné informácie priniesli už skôr v roku 2016 nie príliš dôveryhodné spravodajské zdroje. Kiska sa navyše ku kauze predraženého vybavenia nemocnice zatiaľ oficiálne nevyjadril, a teda ani nijako nekomentoval aktivity nadácie v tejto oblasti. 

Nadácia Zastavme korupciu už reagovala na premiérove výroky. Ako uvádza vo svojom stanovisku ,,tvrdenie o založení Nadácie z politických dôvodov nemá s realitou nič spoločné." 
Zastavme korupciu ďalej dodáva, že Trnka sa aj naďalej do politiky vstúpiť nechystá - ,,Miroslav Trnka sa už mnohokrát vyjadril, že nikdy nezvažoval vstup do politiky. A ako v posledných týždňoch vyhlásil aj pre viaceré slovenské médiá, na tomto svojom postoji nemieni nič meniť ani v budúcnosti." 

Podľa nadácie sú ,,premiérove obvinenia tiež nenáležitým spochybňovaním osobnej integrity zakladateľov Nadácie - Miroslava Trnku a Michala Bláhu."


Dátum zverejnenia analýzy: 27.11.2016
success
error