DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Penta cez také médiá, ako napríklad Trend, ktorý 100-percentne patrí Pente. Cez také médiá, ako je Plus 7 dní alebo Plus 1 deň, neustále útočia na slovenské zdravotníctvo.

28.11.2016
Nepravda

Spoločnosť Penta je na základe medializovaných informácií vlastníkom spomínaných médií avšak tzv. útočenie zo strany médií vlastnených Pentou na oblasť zdravotníctva nebolo potvrdené, nakoľko médiá vlastnené inými spoločnosťami informovali o kauzách v zdravotníctve rýchlejšie a rozsiahlejšie ako Trend, Plus 7 dní a Plus 1 deň. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Všetky tri spomínané médiá Trend, Plus 7 dní a Plus 1 deň sú vlastnené mediálnym holdingom News and Media Holding a.s., ktorý bol v minulosti vlastnený Pentou prostredníctvom holandskej investičnej spoločnosti V3 Media Holdings BV. Po prevalení kauzy Panama Papers, v ktorej bol zainteresovaný zástupca spomínanej spoločnosti došlo k zmene a priamym akcionárom je aktuálne už len cyperská spoločnosť TRAHERE LIMITED, Penta však tvrdí, že táto zmena vlastníckej štruktúry bola plánovaná a s kauzou Panama Papers nemá nič spoločné. 

V máji 2015 uskutočnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy - INEKO (.pdf) analýzu pod názvom: "Ako intenzívne médiá informovali o vybraných desiatich kauzách". Pre analýzu pravdivosti spomínaného výroku sme vybrali kauzy, ktoré sa týkali výhradne zdravotníctva. 

Kauzu CT (str. 8) - otvoril denník SME a TV Markíza a v prípade počtu mediálnych výstupov v prvom týždni od odhalenia kauzy skončila pluska.sk na treťom mieste s 18 výstupmi, etrend.sk 19. so siedmimi výstupmi, Plus jeden deň 23. s piatimi výstupmi, Plus 7 dní 27. s dvomi výstupmi a Trend predposledný s jedným výstupom.

Ďalšou kauzou v oblasti zdravotníctva bolo tzv. "Jedlo v nemocniciach" (str. 13). O tejto kauze ako prvý informoval portál sme.sk, v prípade výstupov skončil Plus 1 deň deviaty so štyrmi výstupmi, pluska.sk je 13. s tromi výstupmi, etrend.sk 17. s dvoma výstupmi, Trend 21. s jedným výstupom rovnako ako Plus 7 dní.

Kauza Komed (str. 14) bola otvorená v podobnom čase viacerými portálmi, ako pravda.sk, etrend.sk a pod., avšak prvým boli webnoviny.sk. Etrend.sk v počte mediálnych výstupov skončil siedmy so štyrmi výstupmi, Plus 7 dní 12. s dvomi výstupmi, Plus 1 deň 17. s jedným výstupom a pluska.sk 19. rovnako s jedným výstupom.

Poslednou sledovanou kauzou z oblasti zdravotníctva bola tzv. "Pokuta pre Foraia" (str. 17), ktorú otvoril portál pravda.sk. Týždenník Plus 7 dní skončil v oblasti mediálnych výstupov na štvrtom mieste s troma výstupmi, Plus 1 deň ôsmy s jedným výstupom rovnako ako Trend, pluska.sk a etrend.sk.

Z analýzy sme brali do úvahy len médiá vlastnené spoločnosťou Penta, ktoré Robert Fico spomenul vo svojom faktickom výroku, ktorého druhá časť sa na základe spomínaných informácií inštitútu INEKO nepotvrdila.

 

Dátum zverejnenia analýzy: 27.11.2016
success
error