DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Všetci ste jačali (médiá, pozn.), že Trump nebude zvolený, že všetky prieskumy hovoria o tom, že bude zvolená Clintonová.

27.11.2016
Zavádzajúce

Médiá prezentovali predvolebné prieskumy verejnej mienky v USA. Väčšina prieskumov naznačovala, že Trump zvolený nebude, hoci opak sa stal pravdou.  Médiá však už pred voľbami pripúšťali, že Trump môže zvíťaziť, no naďalej favorizovali Clintonovú. Ficov výrok môžeme označiť za zavádzanie, pretože médiá si uvedomovali nepredvídateľnosť výsledku.  


Volebný výsledok je pri porovnaní s voľbou Obamu (či už to bolo v roku 2009, kedy získal 365 hlasov a jeho protivník 173, alebo v roku 2012, kedy získal tiež 290, ale jeho súper len 201) skutočne tesný. Zároveň boli percentuálne zisky hlasov v jednotlivých štátoch okolo 50-60%. Celkový počet hlasov Clintonovej bol pritom 62,391,335 a Trumpa 61,125,956. V USA je však systém hlasovania veľmi špecifický, a tak záleží najmä na hlasoch od voliteľov za jednotlivé štáty. V tejto "kategórii" sa podarilo vyhrať Trumpovi, preto je nakoniec celkovým víťazom. 

Viac k americkému volebnému systému tu

O víťazstve Clintonovej sa hovorilo už od začiatku. Tesne pred voľbami bolo však ešte stále všetko neisté. Trump bol považovaný za hrozbu pri akomkoľvek výsledku volieb, pričom ho aj slovenské médiá zvykli prirovnávať k európskym populistom. Hoci Clintonová celkovo získala vyšší počet hlasov, paradoxne vyhral Trump vďaka špecifikám amerického volebného systému. Ani po Trumpovej výhre však svet netuší, čo môže od nového lídra USA očakávať. 

Dátum zverejnenia analýzy: 26.11.2016
success
error