DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Vy si v slovenskej televízii urobíte galavečer za 300 tisíc eur, prenajmete si za 30 tisíc eur budovu SND, nikto vám tam nepríde, ani prezident, ani predseda vlády, ani predseda parlamentu.

27.11.2016
Pravda

13. a 14. novembra 2016 sa konali slávnosti k 90. výročiu rozhlasového a k 60. výročiu televízneho vysielania na Slovensku. Galavečer k výročiu televízneho vysielania sa odohrala v Historickej budove Slovenského národného divadla. Program slávnostného zabezpečila agentúra Viva Musica! za 289 306 eur, pričom prenájom priestorov činí 31 945 eur s DPH. Bulvárne médiá potvrdili, že ani jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov nebol prítomný na akcii. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Slávnostný večer k výročiu televízneho vysielania a chystaný program bol predstavený takto: „V špeciálnej retrospektíve nebudú chýbať spomienky na prvé živé vysielanie za prítomnosti Márie Kráľovičovej, na skvosty dramatickej, filmovej a seriálovej televíznej tvorby, na nestarnúce detské programy či zábavné relácie. Slávnostným programom budú defilovať herecké osobnosti ako Emília Vášáryová, Božidara Turzonovová, Magda Vášáryová, Marián Labuda, Milan Kňažko, Milan Lasica, Juraj Kukura, Martin Huba, Emil Horváth a ďalší. Televíznymi míľnikmi nás prevedú nezabudnuteľné hlásateľky Hilda Michalíková, Nora Beňačková, Ada Straková, Alena Heribanová a Soňa Müllerová. Do súčasnosti nás privedú známe televízne tváre Miro Noga a Štefan Skrúcaný, Peter Marcin, Andy Kraus, ale aj Adela Banášová. Chýbať nebude ani pohotový Marcel Merčiak. Hudobnú poctu televíznym ikonám vzdá operná diva Adriana Kučerová, v programe sa predstaví aj SĽUK spolu s Janou Kirschner" (RTVS, O médiách)

Na dôstojné oslavy sa už vedenie chystá od apríla, výročie rozhlasového vysielania pripomenuli vo Veľkom koncertnom štúdiu s hosťami ako Kristína, Adriana Kučerová, Dalibor Karvay, Igor Timko, Korben Dallas, Aneta Langerová, Miroslav Žbirka. Sprevádzali umelecké telesá Slovenského rozhlasu – symfonický orchester, Detský a dievčenský spevácky zbor, Orchester ľudových nástrojov a Detská dramatická rozhlasová družina.
 
Program oslavy televízneho vysielania dodala agentúra Viva Musica!, zmluva o poskytovaní služieb (.pdf) je verejne dostupná. Agentúra bola oslovená priamo, to potvrdil aj konateľ Viva Musica! Matej Drlička. Prenájom priestorov Slovenského Národneho divadla celkovo stál 31 945 eur, celkové náklady na poskytnutie služieb na galavečer s DPH sú vo výške 289 305,41 eura. Cena za prenájom priestorov je už po zľave, tvrdilo to pre Pravdu Juraj Kadáš zo sekcie marketingu a komunikácie RTVS.

Bulvárny denník Nový čas sa po oslavách venoval otázke, prečo najvyšší ústavní činitelia neboli prítomní na akcii. Správa pripomína, že RTVS pozvali prezidenta Kisku, predsedu vlády Fica aj predsedu parlamentu Danka. Kiska nemohol sa zúčastniť akcie z dôvodu lekárskych vyšetrení. Predseda vlády Robert Fico bol podľa pracovného programu 14. novembra 2016 na stretnutiach rôzneho charakteru v Bratislave, Modre a Šankviciach, na otázky médií tlačový odbor uviedol, že predsedu zastupoval Marek Maďarič. Andrej Danko svoje dôvody nezúčastniť sa akcie novinárom nevysvetlil.


Dátum zverejnenia analýzy: 26.11.2016
success
error