DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

(Lajčák, pozn.) komunikuje s výborom Národnej rady, komunikuje s príslušnými kontrolnými orgánmi a dodáva potrebné dôkazy a doklady, ktoré má dodávať (v kauze predraženého predsedníctva, pozn.).

27.11.2016
Neoveriteľné

Nakoľko sú spomínané dôkazy a doklady Kauza začala v novembri výpoveďou Zuzany Hlávkovej o predražených zákazkách ministertva zahraničia v rámci predsedníctva v Rade EÚ. Za jej tvrdenie sa postavila Transparency international Slovensko.

Obstáravania sú v súčastnosti prešetrované Najvyšším kontrólnym úradom, Protimonopolným úradom a Úradom pre verejné obstarávanie. Hlávková a TIS žiadajú zverejnenie prieskumu trhu, ponuku zapojených agentúr, faktúry MZK a agentúry, ktorá zaobstarávala podujatia. Tieto informácie neboli doteraz zverejnené. 
Prvá tlačová konferencia k tejto kauze sa uskutočnila 21.11 . 2016. Informovalo o nej teraz.sk :
"Bývalá zamestnankyňa MZV Zuzana Hlávková v pondelok (21.11.) obvinila rezort diplomacie z predražených zákaziek súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Povedala, že k podujatiu predstavenia loga slovenského predsedníctva bol z troch zaslaných návrhov agentúr, ktoré mali zastrešovať podujatie, automaticky vybratý práve návrh Agentúry Evka za 156.000 eur ako ten, ktorý sa bude realizovať. Upozornila aj na to, že rozpočty viacerých projektov sa po príchode externej poradkyne Zuzany Ťapákovej začali navyšovať. Hlávková mala o tom upovedomiť svojím listom aj priamo ministra. Podľa jej slov Lajčák však v tejto veci nekonal. Ponúkol jej na ministerstve iné miesto, ona odmietla."
Po Lajčákovej tlačovej konferencii Gabriel Šípoš z TIS vyjadril nespokojnosť s nezodpovedaním otázok:
"Šípoš hovorí, že Lajčák ani v stredu nevyvrátil žiadne podozrenia, pretože nezverejnil potrebné dokumenty a faktúry. Právo na informácie je pritom podľa Šípoša ústavným právom každého občana. Pýtajú ich už 4 až 5 mesiacov a zbytočne."
Skupina opozičných poslancov navrhla zvolať mimoriadny zahraničný výbor. Tento výbor schválil poslanecký prieskum na ministerstve zahraničných vecí.
Údajné dôkazy a doklady sú však dodávané iba kontrolným orgánom a verejnosti ani TIS poskytnuté neboli, preto je toto tvrdenie neoveriteľné. 

Dátum zverejnenia analýzy: 26.11.2016
success
error