DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Bol (Lajčák, pozn.) druhý najúspešnejší v boji o post generálneho tajomníka OSN.

27.11.2016
Pravda

Na základe dostupných informácií hodnotme výrok Roberta Fica ako pravdivý.
V roku 2016 sa konali voľby na post generálneho tajomníka OSN. Na pozíciu kandidoval aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý v poslednom, šiestom kole hlasovania 5. októbra, skončil na druhom mieste. Pre rozhodnutím Bezpečnostnej rady OSN sa konalo šesť hlasovaní o podpore kandidátov medzi členmi Rady. Miroslav Lajčák získal trikrát druhé miesto, raz tretie a v prvých hlasovaniach sa umiestnil skôr medzi poslednými kandidátmi. Srbský kandidát Vuk Jeremic získal druhé miesto dvakrát, ako druhý raz končil aj slovinský kandidát Danilo Türk. Výrokhodnotíme ako pravdivý.

Mandát generálneho tajomníka OSN trvá 5 rokov. Predchádzajúcim generálnym tajomníkom bol Pan Ki-mun. Medzi právomoci generálneho tajomníka patrí reprezentácia OSN navonok a slúžiť ako obhájca všetkých ľudí na zemi, najmä chudobných a zraniteľných. Generálneho tajomníka OSN vymenuje Valné zhromaždenie na odporúčanie Bezpečnostnej rady. Bezpečnostná rada je 15 členná, päť krajín sú stálymi členmi rady (Ćína, Francúzsko, Rusko, USA, Veľká Británia). Zvyšných desať krajín sú členmi Rady na dvojročné obdobie.

Kandidátov na post generálneho tajomníka OSN mohli nominovať aj členské štáty, išlo o snahu aj takýmto spôsobom urobiť proces voľby transparentnejším. Kandidovalo celkovo 13 kandidátov, z nich 3 postupne odstúpili od kandidatúry: Vesna Pusić z Chorvátska, Igor Lukšic z Čiernej Hory a Christiana Figueres z Kostariky.

Prvé hlasovanie členov Bezpečnostnej rady sa konalo 21. júla 2016, Lajčák sa umiestnil na siedmom mieste z 12, sedem krajín ho podporilo, tri nepodporili a päť krajín sa nevyjadrilo. Vuk Jeremic, kto sa stal v posledných hlasovaniach Lajčákovým najväčším konkurentom, získal 9 podporných hlasov. Na druhej pozícii za Guterresom skončil Danilo Türk.  Druhé hlasovanie prebehlo 5. augusta 2016, vtedy Lajčák skončil predposledný (Jeremic získal 8 hlasov za a stal sa tak druhým). V treťom kole voľby generálneho tajomníka OSN, 29. augusta 2016, bol Miroslav Lajčák druhý pred Jeremicom a Irinou Bokovou. Skončil hneď po Antóniom Guterresom, čo je prekvapivý výsledok v porovnaní s jeho podporou v druhom kole. Štvrté neoficiálne hlasovanie sa konalo 9. septembra, Lajčák opäť získal druhé miesto, získal o jeden hlas viac ako Jeremic. Piate hlasovanie sa konalo 26. septembra, najviac podporných hlasov získal opäť Guterres, Lajčák bol tetí, Jeremic získal o jeden hlas proti menej, ako Lajčák. Definitívne rozhodnutie Bezpečnostnej rady padlo 5. októbra. Guterres získal 13 hlasov, žiadny protihlas nepadol. Lajčák skončil druhý so 7 hlasmi za a 6 hlasmi proti. Kandidát na tretej pozícii, Vuk Jeremic dostal rovnaký počet hlasov za a proti, rozdiel je v tom, že Lajčák získal dva hlasy proti od stálych členov, kým Jeremic tri. Stále členy rady majú právo veta.

Počas konania voľby sa odhadovalo a predpokladalo, že nový generálny tajomník bude z obasti východnej Európy, ktorá ešte tajomníka nikdy nemala. Taktiež sa debatovalo o tom, že funkciu by mohla zastávať konečne aj žena.

Prehľad všetkých kandidátov:
Kristalina Georgieva z Bulharska
Christiana Figueres z Kostariky*
Miroslav Lajčák zo Slovenskej republiky
Susana Malcorra z Argentíny
António Guterres z Portugalska
Helen Clark z Nového Zélandu
Vuk Jeremić zo Srbska
Danilo Türk zo Slovinska
Irina Bokova z Bulharska
Natalia Gherman z Moldavska
Igor Lukšić z Čiernej Hory*
Vesna Pusić z Chorvátska*
Srgjan Kerim z FYROM.

*vzdali sa kandidatúry

Dátum zverejnenia analýzy: 26.11.2016
success
error