DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Je najlepší minister vnútra (Robert Kaliňák, ponz.), akého Slovensko kedy malo. Urobil obrovský kus práce v boji s kriminalitou, pri reforme ESO, nehovoriac o tom, ako pozdvihol Policajný zbor a čo urobil s hasičským zborom.

20.11.2016
Zavádzajúce

Róbert Kaliňák bol do funkcie ministra vnútra vymenovaný 23. marca 2016. V predošlej vláde taktiež zastával post ministra vnútra už od 4. apríla 2012. Nepretržite teda vedie rezort vnútra štyri roky a sedem mesiacov. V minulosti tento úrad zastával v období od 4. júla 2006 do 8. júla 2010. Je pravda, že kriminalita na Slovensku klesá, je to však dlhodobý trend a ťažko povedať, či ide o Kaliňákovu zásluhu. Dokončenie reformy ESO je naplánované až na rok 2020, no už teraz sa pri nej vyskytujú nedostatky. Policajný zbor a Hasičský a záchranný zbor nie sú dobrou ukážkou úspechu tejto vlády. Výrok teda hodnotíme ako zavádzanie. 

Pokiaľ ide o vývoj kriminality, ten môžeme pozorovať v nasledujúcej tabuľke. Dlhodobo má klesajúcu tendenciu.Klesajúci vývoj zaznamenávajú aj násilné trestné činy. Viď tabuľka.Veľmi podobne sa vyvíjajú aj majetkové trestné činy.Počet dopravných nehôd je tiež na ústupe.

Od 1. januára 2013 je účinný zákon 345/2012 o niektorých opatreniach v miestnej štátnej správe, ktorý  realizuje zámery Programového vyhlásenia vlády na roky 2012 – 2016 a ciele Programu ESO," píše sa na oficiálnych stránkach Ministerstva vnútra. Zákon v praxi znamená zánik 248 miestnych orgánov štátnej správy, vznik 72 okresných úradov, ktoré nahradia doterajších 50 obvodných úradov. Reforma ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená verejná správa) pokračovala v novembri 2013 otvorením pilotného klientskeho centra v Nitre. Odvtedy je „okrem bratislavského centra  otvorených ďalších  43 klientskych centier z celkového počtu 79, ktoré plánuje Ministerstvo vnútra SR zriadiť v rámci Slovenskej republiky." Klientské centrá mali začať fungovať v rokoch 2014/2015, čo sa však nepodarilo. Podľa pôvodného plánu mal štát reformou ušetriť, najmä vďaka klientskym centrám, no výstavba či prestavba niektorých sa predražuje. Jednou z priorít ESO bolo aj zníženie počtu zamestnancov v štátnych úradoch. Podľa denníka SME, počet štátnych zamestnancov od reformy ESO stúpa každoročne o približne tisíc osôb, ako to už Demagog overoval v jednom výroku. Reforma ESO neznamenala skvalitnenie štátnej správy tak, ako to bolo plánované.

Pokiaľ ide o Policajný zbor, Kaliňák sa postaral o jeho prezbrojenie a navýšenie počtu zamestnancov, čo by sme mohli vyhodnotiť ako snahu o modernizáciu polície. Avšak toto ešte nutne nemusí znamenať "pozdvihnutie", ako Fico Kaliňákovu činnosť nazýva. Zároveň sa objavujú aj kauzy súvisiace s políciou. "Podnikateľ Ladislav Bašternák nebol nikdy oficiálne obvinený z trestného činu spojeného s podvodmi na DPH. Poďakovať za to môže nečinnosti špeciálnej prokuratúry a polície," píše na margo polície Denník N.

O modernizáciu sa Kaliňák snaží aj pri Hasičskom a záchranárskom zbore. Investuje najmä do nového vybavenia pre hasičov. Kaliňákovi nemožno odobrať, že dlhodobo podporuje aj dobrovoľné hasičské zbory, no i v tejto oblasti sa nájdu aféry.


Dátum zverejnenia analýzy: 20.11.2016
success
error