DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Povedali sme (SMER pred voľbami, pozn.), že budeme riešiť problematiku regionálnych rozdielov, zaviedli sme zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov.

20.11.2016
Pravda

Smer-SD riešil regionálne rozdiely v rámci svojho druhého sociálneho balíka, ktorý bol predstavený na jeseň roku 2015 a výsledkom je zákon o podpore najmenej rozvinutých regiónov, ktorý bol schválený 11. novembra 2015. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Regionálne rozdiely a ich riešenie strana SMER spomínala pred voľbami 2016. "SMER - sociálna demokracia v priebehu rokov 2016 - 2017 zabezpečí dôslednú realizáciu zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov a na výjazdových rokovaniach vlády SR v 11 zákonom určených okresoch pristúpi k schváleniu akčných plánov." Regionálne rozdiely pritom strana vnímala už aj predtým, takýto zámer sa spomína aj v dokumente Programové zameranie strany Smer-Sociálna demokracia na roky 2010-2014.

"Vláda SR si uvedomuje, že kvalita života obyvateľov SR sa bude formovať v konkrétnom priestorovom prostredí Slovenska. Bude podporovať regionálny rozvoj horizontálnou a vertikálnou koordináciou, s rešpektovaním rôznorodosti regiónov Slovenska. Vláda tým vytvorí podmienky pre znižovanie regionálnych disparít, zvýšenie konkurencieschopnosti regiónov SR, kvality ľudského a sociálneho kapitálu. Zlepší sa schopnosť regiónov prilákať a udržať úspešné firmy, čo prispeje k dosiahnutiu stabilnej alebo rastúcej miery kvality života obyvateľov regiónu." (zdroj: Programové zameranie SMER, (.doc), s. 34)

Podpora a pomoc pre najslabšie regióny figurovali v druhom sociálnom balíčku vlády, ktorý bolo predstavený v auguste 2015. Práve na podporu a rozvoj regiónov sa prijal Zákon č. 336/2015 o podpore najmenej rozvinutých okresov, ktorý bol schválený Národnou radou 11. novembra 2015. 
Riešenie rozdielov by malo spočívať vo vypracovaní akčného plánu, ktorý majú dané okresy následne plniť.

Zákon stanovuje :
"Akčný plán je vládou Slovenskej republiky (ďalej len „vláda“) schválený záväzný dokument zameraný na odstraňovanie zaostávania najmenej rozvinutého okresu, ktorý vychádza zo základných dokumentov podpory regionálneho rozvoja, ďalších dokumentov a odporúčaní Rady pre rozvoj najmenej rozvinutého okresu (ďalej len „rada“). (...)

Akčný plán obsahuje analýzu nepriaznivého hospodárskeho, sociálneho a environmentálneho stavu najmenej rozvinutého okresu, zhodnotenie jeho rozvojového potenciálu, návrh opatrení a úloh na zabezpečenie realizácie a plnenia akčného plánu, časový harmonogram, spôsoby a zdroje financovania, monitorovanie a hodnotenie dosiahnutého pokroku. Akčný plán zároveň integruje už existujúce rezortné programy, prierezové programy a navrhuje odstraňovanie prekážok na ich využívanie."

Proti tomuto zákonu, presnejšie jeho spôsobu riešenia situácie sa ozvali aj nesúhlasné hlasy. Predseda strany SKOK Juraj Miškov kritizoval centralizovanosť tvorby akčných plánov.  Akčné plány by podľa neho nemalo vytvárať Ministerstvo dopravy v Bratislave, ale tieto kompetencie by mali byť posunuté na nižšie úrovne, do okresov a miest, ktorých sa tieto plány týkajú. Analytik Dušan Sloboda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika hodnotí ako hlavný problém zákona jeho neadresnosť. Teda, že pomoc bude celoplošne poskytnutá v danom okrese, ale nebude robiť rozdiel medzi majetnými a tými v núdzi. Tiež kritizuje zasahovanie do trhu v podobe poskytovania stimulov vybraným podnikom.

Smer-SD pred voľbami naznačil riešenie vyrovnania regionálnych rozdielov aj pomocou výjazdových zasadnutí vlády v najslabších regiónoch. V lete 2016 vláda skutočne absolvovala 9 výjazdov do okresov Košického a Prešovského kraja. Takéto výjazdové zasadnutia vlády sa konali aj počas minulého volebného obdobia. Reálne výsledky a dopad výjazdových rokovaní na dané okresy sú rôzne. Podľa Aktuality.sk pritom "Vo väčšine regiónov s vysokou nezamestnanosťou, kde zasadala vláda, neprišlo k výraznému zlepšeniu v porovnaní s priemerom Slovenska. Jedinou výnimkou je už spomínaný okres Čadca. Navyše, pri porovnaní všetkých vládnych výjazdov z minulého volebného obdobia vyplynulo, že väčšina z nich bola v okresoch, kde miera nezamestnanosti nedosahovala ani 15 percent. "


Dátum zverejnenia analýzy: 20.11.2016
success
error