DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Človek, ktorý preukázateľne podľa dokladov NBÚ mal kontakty s mafiou, je dnes považovaný dobre že nie za hrdinu.

20.11.2016
Pravda

Ešte pred marcovými voľbami sa objavilo podozrenie, že  Boris Kollár, zakladateľ strany Sme rodina, má spojenie s bratislavskou mafiou. Dokumenty boli poslané anonymne do niekoľkých redakcií. Sú datované k septembru a októbru 1990 a opisujú Kollára ako jedného z poskokov mafiánskeho bossa Petra Steinhübela,ktorému mal pomôcť previezť šesť kilogramov heroínu cez hranice. Dokumenty sa po preverení Národného bezpečnostného úradu ukázali byť pravdivé. Už spomínané dokumenty sa nachádzajú aj v Ústave pamäti národa, ktorý archivuje dokumenty o činnosti bývalých bezpečnostných zložiek štátu najmä pred rokom 1989 a krátko po ňom. Nebudeme hodnotiť, ako je Kollár vnímaný v spoločnosti. Keďže jeho spojenie s mafiou bolo preukázané NBÚ, výrok hodnotíme ako pravdivý. 


"On nie je len bezpečnostné riziko, lebo sa dostáva k utajovaným materiálom, ale je nepochybne aj riziko pre parlamentnú demokraciu," vyjadril sa bezpečnostný analytik Milan Žitný k zisteniam o Kollárovi. Boris Kollár totiž okrem iného sedí aj vo výbore na kontrolu Slovenskej informačnej služby. 

Okrem spomínaných dokumentov sa objavili aj dve fotografie z obdobia 2006 - 2007, ktoré zobrazujú Kollára spolu s ďalšími osobami z tzv. mafiánskeho zoznamu, medzi inými aj s Jurajom Ondrejčákom, na dovolenke na Kube. Členov skupiny okolo Ondrejčáka prezývaného Piťo, obžalovali zo skutkov vydierania, obchodovania so zbraňami, drogami a vytvorenia zločineckej skupiny. Na jednej fotke je Kollát spolu s Ondrejčákom a Tomášom Rajeckým, kto potvrdil, že s Kollárom sa dlhodobo poznal. Do kauzy zasiahol aj Marián Kočner, ktorý vyhlásil, že letenky na Kubu všetkým kupovala Kollárova spoločnosť a Kollár sedel vedľa Ondrejčáka v lietadle, takže nie je možné, aby sa tam stretli len náhodou ako tvrdil Kollár.

Kollár označil materiály za klamlivé a povedal, že sa takýmto činnostiam nikdy nevenoval a nemá s tým nič spoločné. V rozhovore pre Denník N však priznal, že sa pozná so Steinhübelom od detstva, ich cesty sa vraj rozišli v roku 1990. Podľa Kollára bolo úlohou dokumentov ho zlomiť v období, kedy sa neformálne zostavovala pravicová vláda.

Strana Sme rodina vznikla krátko pre marcovými parlamentnými voľbami, v novembri 2015 premenovaním už existujúcej a na ministerstve vnútra zapísanej strany. Strana vo voľbách 5. marca 2016 získala 6,62 %, čiže dostala 172 860 hlasov. Tento výsledok garantoval strane 8 kresiel v parlamente. V posledných prieskumoch verejnej mienky strana dosahuje výsledky okolo 6-7 %, v novembri 2016 by za ňu hlasovalo 6,9 % opýtaných. Nebudeme hodnotiť, či je Boris Kollár v nejakom zmysle hrdinom, je ale pravdou, že na sociálnych sietiach ho sleduje (aspoň daný profil) okolo 25 tisíc ľudí, čo je podobné číslo, koľko má sledovateľov profil Roberta Fica.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.11.2016
success
error