DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Všetci boli proti nemu (proti Trumpovi, pozn.). Vyjadrovali sa k nemu politici z celého sveta, že to nie je dobré riešenie...

20.11.2016
Nepravda

Postoje politikov a verejnosti k Donaldovi Trumpovi boli rôzne. Väčšia časť predstaviteľov vlád a prezidentov sa k jeho kandidatúre postavila negatívne, avšak v niektorých krajinách získal podporu. V stredoeurópskom priestore ju získal napríklad u Miloša Zemana, ktorý ocenil jeho jasný spôsob vyjadrovania a vyhýbanie sa politickej korektnosti či Viktora Orbána, ktorý obdivuje jeho anti- imigračnú politiku. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.


Výraznú podporu získal Donald Trump spomedzi predstaviteľov štátu u Zemana, Orbána či Putina. Zeman v rozhovore povedal, že by Trumpa volil vo voľbách: "Já se nebudu vměšovat do amerických vnitřních záležitostí, pouze řeknu, že pokud bych byl americkým občanem, tak ano, volil bych Donalda Trumpa". Maďarský premiér sa vyjadril na podporu Trumpa ešte v júli keď povedal "Nerobím kampaň pre Donalda Trumpa a nikdy som si nemyslel, že raz budem toho názoru, že zo všetkých pomúkajúcich sa možností on je prospešnejší pre Európu a pre Maďarsko." (index, NYT) 25. novembra 2016 informovali médiá o tom, že Trump pozval Orbána na návštevu do Washingtonu. Trumpov prístup ocenila aj krajne pravicová francúzska politička Marion Le Pen, ešte v auguste 2016 napísala na Twitter: "Donald Trump is a less harmful candidate than Hillary Clinton". Trumpa podporili aj ďalší krajne pravicoví európski politici, ako je Geert Wilders, holandský anti - islámsky politik alebo britský politik Nigel Farage. Počas kampane sa veľmi riešil vzťah Trumpa s Putinom, Putin označil Trumpa za šikovného a úspešného businessmana ("bright"). Trump častokrát sa vyjadril pozitívne o Putinovi, v jednej debate napríklad povedal, že Putin je oveľa lepším prezidentom ako Obama.

Čo sa týka afrických štátov, osem prezidentov novozvolenému prezidentovi gratulovalo prostredníctvom Twitteru. Spokojnosť s Trumpom vyjadril napríklad aj japonský premiér, ktorý sa vyjadril že Trump je líder, v ktorého môže mať veľkú dôveru. Austrálsky líder opozície Bill Shorten sa na Trumpovu adresu vyjadroval kriticky, bývalý premiér Tony Abbott sa Trumpa a jeho voličov v médiach zastal.

Trump sa počas kampane kriticky vyjadroval k imigrantom z Latinskej Ameriky, reakcie predstaviteľov latinskoamerických štátov boli skôr vlažné. Väčšina Trumpovi opatrne gratulovala a vyjadrila nádej na udržanie dobrých vzťahov. 

Hoci sa čínska vláda obáva Trumpových rozhodnutí týkajúcich sa trhu je mu naklonená (rovnako ako čínske médiá). Severokórejské médiá sa netradične vyjadrili k americkým voľbám a vyslovili Trumpovi podporu.

Na Slovensku Trumpa verejne podporoval Boris Kollár, úplne odmietavý voči Trumpovi nebol ani premiér Fico.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.11.2016
success
error