DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

My sme obvinili dvoch bývalých ministrov, teda nie ja, ale polícia samozrejme, pretože nie je to pod politickým dohľadom (...) sú tam desiatky primátorov, župani, (...) Vicežupan, myslel som ako že poslanci a vícežupan. Alebo aj šéf policajnej akadémie.

O protischránkovom zákone a o zákone proti extrémizmu - 23.10.2016
Neoveriteľné

Robert Kaliňák v tomto prípade hovorí o ministroch výstavby a regionálneho rozvoja, ktorí boli obvinení a obžalovaní z korupcie. Marián Janušek (minister za SNS v období 2006 – 2009) a Igor Štefanov (minister za SNS v období 2009-2010) boli obvinení a obžalovaní z dôvodu zneužívania svojej funkcie a korupčného správania. Z korupcie bol obvinený aj bývalý rektor policajnej akadémie a niekoľko starostov, nenašli sme však mediálne informácie, ktoré by potvrdzovali, že boli obvinené dokonca desiatky starostov a primátorov, preto sme o vyjadrenie požiadali prezídium policajného zboru. Výrok zatiaľ hodnotíme ako neoveriteľný.


V marci 2016 bolo v kauze známej ako “Nástenkový tender” na podnet vyšetrovateľa obvinených päť ľudí, vrátane bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja, Marián Janušek a Igor Štefanec. Všetkých obvinili zo zločinov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, zneužívania právomoci verejného činiteľa a zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.


Čo sa týka bývalého rektora policajnej akadémie Václava Krajníka, ten bol v lete 2012 odvolaný z postu rektora a bol obvinený zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a prijímania úplatkov. V apríli roku 2015 uzavrel Krajník s prokuratúrou dohodu o vine a treste, ktorej podmienkou bolo, že sa prizná. Dohodli sa na trojročnom podmienečnom treste, k tomu dostal peňažný trest päťtisíc eur a zákaz činnosti.


Na Slovensku pribudlo aj niekoľko starostov obvinených z korupcie. Najznámejším je starosta Marianky Radovan Jurika, ktorého polícia zadržala a obvinila z korupcie v novembri 2015. Starosta obce vymieňal stavebné povolenia za vyplatenie “dobrovoľných” finančných darov obci. V roku 2015 bol z troch trestných činov obvinený aj starosta obce Hodejov (okres Rimavská sobota) Štefan Illéš. Išlo o porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku, zneužívanie právomocí verejného činiteľa a trestný čin podplácania. Korupcia sa vyšetrovala aj v obci Hucín v okrese Revúca. Strarosta Ľubomír Samko tu v roku 2013 dostal trest odňatia slobody podmienečne na tri roky a peňažnú pokutu vo výške tisíc eur. Obvineniu z volebnej korupcie čelí starosta Gemerskej Polomy Miroslav Michalka, kde si mal starosta od rómskej komunity kupovať hlasy počas komunálnych volieb v roku 2014. Primátor Liptovského Mikuláša, Ján Blcháč  uzatvoril mimosúdnu dohodu s jedným podnitaľom bez vedomia poslaneckého zboru, preto bol obvinený z prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa. Národná protikorupčná jednotka obvinlia aj viceprimátora Prešova Reného Puchera, v jeho prípade malo ísť o trestné činy poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a korupčné trestné činy.  Nitriansky vicežupan, Vladisla Borík (za SMER) bol zatknutý v roku 2012, po obvinení z manipulovania tendrov župy súhlasil s uzavretím dohody o vine a treste, ktorú podpísali pred rokom.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.10.2016
success
error