DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

...napríklad elektronické trhovisko, ktoré za rok a pol svojho fungovania urobilo 50 tisíc obstarávaní v hodnote viac ako pol miliardy eur a ušetrilo, ku včerajšiemu dňu, 169, takmer 170 miliónov eur.

O protischránkovom zákone a o zákone proti extrémizmu - 23.10.2016
Pravda


Údaje dostupné na webovom sídle Elektronického kontraktačného systému ("EKS") uvádzajú, že počet verejných obstarávaní urobených prostredníctvom elektronického trhoviska je 50 506. Ušetrilo sa tak 169 386 413,94 eur. Výrok Roberta Kaliňáka preto hodnotíme ako pravdivý. 

1. júla 2014 bolo spustené elektronické trhovisko, a to na základe zákona č. 343/ 2015 Z.z. o verejnom obstarávaní. Avšak až od 1. marca 2015 majú všetci verejní obstarávatelia povinnosť cezeň obstarávať. 

Elektronické trhovisko je jeden z nástrojov boja proti korupcii a je prvou súčasťou EKS. Ministerstvo vnútra riadi EKS, pričom prevádzku zabezpečuje konzorcium Anasoft, Slovak Telekom a TASR.

Elektronické trhovisko pochvaľoval aj premiér Robert Fico:

"Je to veľmi účinný nástroj pre všetky štátne inštitúcie, samosprávy a obce, ktoré budú cez trhovisko nakupovať bežné tovary a služby. Každý, kto bude mať záujem o takýto obchod, zadá adresu www.eks.sk, zadá, čo si želá kúpiť, pritom nikto nevie, kto nakupuje a kto dal ponuku. Vyhrá najlepšia cena." (TASR)

Na nákup tovarov a služieb prostredníctvom elektronického trhoviska je stanovený minimálny limit tisíc eur a maximálny 207 tisíc resp.134 tisíc – pre štátne inštitúcie. Pri stavebných prácach môže byť maximálna cena dokonca až 5 186 000 eur. 

Minister vnútra po roku (1. marec 2016) povinného využívania tohto systému prejavil spokojnosť: "Odhadovali sme, že elektronické trhovisko malo za osem rokov priniesť úsporu 100 miliónov eur. Už za prvý rok prekročilo všetky plány a očakávania, k dnešnému dňu sme dosiahli úsporu 54 miliónov eur." 
Ďalej tiež uvádza, že sa priemerne cez EKS uzatvorí 110 obchodov, pričom stúpa aj počet súťažiacich – 5,13 na súťaž.

Číselné údaje, ktoré vo svojom výroku uvádza Robert Kaliňák sa zhodujú s verejne dostupnými údajmi EKS: 


Uvádzame aj hodnotenie Transparency International (za prvý polrok pôsobenia EKS), v ktorom je za negatívum považovaná najmä nedostatočná konkurenciu dodávateľov, ale aj nízky počet registrovaných objednávateľov: 

"Celkový počet zaregistrovaných objednávateľov – teda ministerstiev, miest a obcí, štátnych firiem, škôl či nemocníc - je 4464, čo je zhruba tretina všetkých subjektov verejnej správy. Takých, ktorí vykonali aspoň jeden (aj neúspešný) obchod je ale len 1663. Teda deväť z desiatich verejných subjektov sa ešte na trhovisku, ktoré je určené na nákup bežných tovarov, služieb a stavebných prác od tisíc do zhruba 200 tisíc eur, nesnažili uskutočniť žiadnu zákazku. Je možné, že odkedy v marci vznikla povinnosť obstarávať cez trhovisko nič nepotrebovali. Do úvahy ale pripadá aj možnosť, že sa trhovisko snažia obchádzať. "

Aktuálny počet objednávateľov stúpol na 5 393. Zaregistrovaných dodávateľov je 13 862. 

Transparency International (TI) sa venovala hodnoteniu tendrov vo verejnom obstarávaní za rok 2015, pričom k elektronickému trhovisku okrem iného uvádza. 

"Z vládnych reformných nástrojov si najlepšie vedie elektronické trhovisko, ktoré sa v roku 2015 rozbehlo v plnej prevádzke. Prinieslo ostrejšiu súťaž, dvojnásobne vyššie úspory oproti klasickým tendrom a tendre na ňom trvajú len týždeň. Celkovo má však trhovisko len obmedzený vplyv na úspory v obstarávaní – cez systém šli len tri percentá celkového objemu tendrov. Len každá štvrtá obec na Slovensku ho doteraz využila." (.pdf, s. 1)

V uvedenom hodnotení tiež udáva, koľko peňazí elektronické trhovisko stojí: 

"Ročná prevádzka podlimitného trhoviska vychádza podľa zverejnených faktúr na 2,8 milióna, zriadenie stálo 4,4 milióna, celková cena za 8 rokov teda už pri súčasnej „premávke“ vychádza na 27 miliónov eur, o niečo viac ako 20 miliónov, ktoré odhadoval minister Kaliňák." (.pdf, s. 6)

Kritikom elektronického trhoviska je Miroslav Beblavý, ktorému sa nepozdáva, že trhovisko je jedno a je v rukách štátu: 

"...navrhol vznik troch súkromných elektronických trhovísk, ktoré by medzi sebou súťažili, namiesto predraženého štátneho alebo monopolného súkromného elektronického trhoviska." (SITA)


Dátum zverejnenia analýzy: 23.10.2016
success
error