DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

V roku 2006, keď sa pán Kaliňák stal ministrom vnúta a pán Robert Fico prvýkrát predsedom vlády, sme v rebríčku korupcie boli na 49 mieste na svete (...). V dnešnom roku sme 50., o jedno miesto sme sa zhoršili. Poľsko, náš severný sused (...) bolo na 60. mieste, bolo 11 miest za nami, keď pán Kaliňák prvýkrát uvidel úrad vlády zvnútra, dnes je tridsiate.

O protischránkovom zákone a o zákone proti extrémizmu - 23.10.2016
Pravda

Podľa indexu vnímania korupcie (CPI), ktorý každoročne vypracováva Transparency International, bola Slovenská republika v roku 2006 na 49.mieste, presne ako to opísal Miroslav Beblavý. Rovnako sa nemýli ani v tom, že v najnovšom rebríčku si Slovensko pohoršilo o jedno miesto. Jemne zaváhal pri informácii o Poľsku, ktoré sa v roku 2006 umiestnilo na 61.priečke a nie na 60. V najnovšej štatistike je Poľsko skutočne na 30.mieste. Pri indexe CPI je dôležité si uvedomovať metodiku získavania dát, ktorá je založená na údajoch z predchádzajúcich dvoch rokov a tiež to, že v roku 2011 došlo k metodickým zmenám. Z toho dôvodu samotná organizácia nedoporučuje porovnávať výsledky pred a po roku 2011. Hodnotíme len vo výroku uvedené dosiahnuté umiestnenia, preto to hodnotíme ako pravdu.

Konkrétne pre rok 2006 boli údaje získavané medzi rokmi 2005-2006, čo bolo obdobie, v ktorom na čele vlády stál väčšinu času Mikuláš Dzurinda.

Je nutné poznamenať, že: „Kvôli zásadným zmenám v konštrukcii indexu nie sú výsledky porovnateľné s doterajšími výsledkami indexu z pred roka 2011.“ Výsledky CPI z roku 2006 a 2015 tak nie je celkom možné porovnávať. V nasledujúcich grafoch je možné pozorovať umiestnenie jednotlivých štátov Vyšehradskej štvorky podľa CPI pred rokom 2011 a po ňom, ako by to malo byť správne pri porovnávaní rozdelené. Uvádzame dosiahnutú pozíciu, nie bodový zisk. Poradie je zostavené na základe bodového zisku od 0 po 100, kde získanie viac bodov znamená lepšie fungujúci systém. Corruption Perception Index (CPI), alebo Index vnímanej korupcie "sa vzťahuje na vnímanie stupňa korupcie práve podnikateľmi a analytikmi danej krajiny, pričom je hodnotený na škále od sto (vysoko čistý) do nula (vysoko korupčný)."

 

Tejto téme sa už Demagog.SK v minulosti venoval, napríklad pri Ficovom výroku o zlepšení Slovenska v boji proti korupcii alebo vo výrokoch SMER: Tri roky vlády R. Fica z mája 2015. 



Dátum zverejnenia analýzy: 23.10.2016
success
error