DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

74 % ľudí na Slovensku, vrátane voličov Smeru, vrátane voličov Mostu, si myslí, že polícia a prokuratúra podliehajú politickým vplyvom.

O protischránkovom zákone a o zákone proti extrémizmu - 23.10.2016
Pravda

Z prieskumu agentúry Polis, ktorý prebiehol v lete 2016 skutočne vyplýva, že 74 % ľudí na Slovensku si myslí, že polícia a prokuratúra podliehajú politickým vplyvom. Prieskumu sa zúčastnilo 1 433 respondentov. Prieskum nezisťoval volebné preferencie respondentov, mohlo ísť o voličov ktorýchkoľvek strán. Výrok hodnotíme ako pravdivý, Miroslav Beblavý tým len zdôrazňoval fakt, že ide o nezávislú vzorku respondentov, v ktorej mohli byť aj voliči Smeru aj Mostu - Híd.


Agentúra Polis na prelome júna a júna vykonala telefonický prieskum, ktorý bol zverejnený vo viacerých slovenských médiách. Zúčastnilo sa ho 1 433 respondentov starších ako 18 rokov. Prieskum bol vytvorený ako reakcia na kauzu okolo podnikateľa Bašternáka. Respondenti odpovedali na viaceré otázky týkajúce sa polície, premiéra Fica aj ministra Kaliňáka.


Na otázku či si ľudia myslia, že polícia a prokuratúra podliehajú politickým vplyvom odpovedalo až 74,4 % respondentov pozitívne. Len 9 % si myslí, že tieto štátne inštitúcie nie sú závislé od politických vplyvov.


To, či sa medzi 1 433 respondetmi nachádzali voliči strán Smer a Most-Híd, prieskum nezisťoval. Agentúra Polis položila respondentom otázku “Myslíte si, že by mal Robert Kaliňák odstúpiť pre kauzu Bašternák, teda pre kauzu s údajne neoprávnenou vratkou DPH na takmer dva milióny eur?“ na ktorú odpovedalo 49 % respondentov kladne. 28,2 % si myslí, že Kaliňák by odstúpiť nemal. Na rovnakú otázku, týkajúcu sa však premiéra Fica, odpovedalo kladne 34, 9 % respondentov.


Denník Pravda píše, že agentúra Polis sa v prieskume taktiež pýtala ľudí, či by podľa nich mali koaliční partneri strany Smer-SD pre túto kauzu odísť z koalície. Za odchod koaličných partnerov z koalície sa vyjadrilo 20,8 percenta respondentov, 54,6 percenta uviedlo, že by nemali odísť z koalície a 24,6 percenta nevedelo odpovedať. Respondenti sa vyjadrili aj k protestom v uliciach, ktoré organizovali v lete OĽaNO a SaS. Protesty podporovalo vtedy  35,6 % respondentov, proti bolo 53,1 % a 11,3 % respondentov sa k otázke nevedelo vyjadriť.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.10.2016
success
error